Iværksætteren Annette Møller Therkelsen og kokken Lee Berg satte sig for at udvikle et alternativt fastfood koncept; på gourmet-niveau. Råvarer og forarbejdning i den højeste kvalitet i kombination med et æstetisk udtryk skulle være de bærende elementer i Nord Gourmet, der har afsæt i Kolding.
”Mad fra Danmark er hot – og det samme er ’småt er godt’. Det gælder også det visuelle og det sunde,” siger Annette Møller Therkelsen.
Det unge madhus valgte Envision til at stå for et grafisk koncept:
”Teamet hos Envision fangede vores ideer, ånden og visionen i den nye catering virksomhed, som jeg havde tumlet med at få realiseret i lang tid. Med udgangspunkt i vores nye firmanavn har Envision designet og udviklet det smukkest tænkelige grafiske univers, som på alle måder afspejler vores identitet og ønskeprofil – og tidsåndens krav til æstetik,” Annette Møller Therkelsen.
Nord Gourmet har modtaget et væld af positive tilkendegivelser. Både fra prøvespiserne og den voksende kreds af nye faste kunder, som bl.a. fik øje på den nye virksomhed, da Nord Gourmet serverede smukke og velsmagende nordiske tapas i form af små smørrebrød på sundt og groft rugbrød ved det internationale Melodi Grand Prix i Danmark for nogle uger siden. Her kom der også for alvor gang i omtalen af den innovative virksomhed på diverse sociale medier, hvor brugerne har delt deres Nord Gourmet madoplevelser.
”Vi er lykkelige over, at vi på så kort tid har fået realiseret vores forretningsdrømme og har fået skabt en stærk visuel identitet, som slår igennem på vores Food Trucks, vores menukort, emballager og vores medarbejderes arbejdsbeklædning. Det gælder også kommunikationen på de sociale medier, som taler til mennesker med kærlighed til æstetik, høj madkvalitet og den urbane livsstil,” siger Annette Møller Therkelsen.