18 film skal sælge Danmark i Norge

Peter Engholm
peter@bureaubiz.dk

Skriget flygter fra Munch-museet og tager færgen til Danmark, hvor en ferie afhjælper det angstfyldte. Et dansk produktionsselskab er en del af VisitDenmark-kampagnen.

18 små film med Skriget i hovedrollen som norsk turist i Danmark.

Det er afsættet for en VisitDenmark-kampagne i Norge, som det unge dansk-schweiziske produktionsselskab Gaffa Media har været med på.

”En kendt nordmand har i over 100 år været en populær, norsk museumsgenstand, og vi tænkte, at det var på tide, at han fik lov til at hygge sig på en velfortjent Danmarksferie. Derfor tog vi ham med og lod ham opleve det bedste og meste af det, Danmark har at byde på,” siger markedschef Vidar Mørch, VisitDenmark om grundidéen til VisitDenmarks nye kampagne i Norge; ’Det er dejlig å være norsk’.

Produktionen af de 18 video spots, der indgår i kampagnen, fandt sted i hhv. Norge og Jylland i efteråret, og er et resultat af et samarbejde mellem det norske produktionsselskab The Directory og Gaffa Media.

Sidstnævnte er stiftet af Klaus Pedersen i Schweiz i 2011, og i 2013 åbnede det også i Danmark – således har Gaffa Media kontorer i både Aarhus og Zürich.

”Vi har kunder i USA, Tyskland, Italien, Schweiz – samt Norge og Danmark. Vi er vandt til at arbejde internationalt, og det var dét, som The Directory lagde vægt på, da de kontaktede os,” siger Klaus Pedersen, der er Creative Director ved Gaffa Media.

Han tilføjer:

”At blive valgt til at hjælpe VisitDenmarks norske afdeling med at promovere Danmark over for norske turister svarer jo til, at Åge Hareide kommer og prikker dig på skulderen til fodboldlandsholdet. Vi er glade for at have haft mulighed for at vise alle de smukke steder, vi har i Danmark.”

Se alle filmene her.