5 Film-løver og 1 Verdensmål-løve til Danmark

Peter Engholm
25@mail.dk

Dansk kreativitet spurtede på sidstedagen i Cannes Lions. Af 8 shortlister var der løver til de 6. Se vinderne her.

Lyddesignstudiet Ballad blev dobbelt forsølvet på den sidste aften i årets Cannes Lions. To sølvløver i Film for Levi’s-filmene Legends never die og Fair exchange. Ballad havde i forvejen vundet en sølvløve i Industry craft – også for Levi’s – og blev således de mest løve-vindere danskere i 2023-udgaven af Cannes Lions. 

Fredag aften udløste i alt danske 5 Film-løver, hvilket i sig selv er imponerende – men ekstra flot, når det sker på baggrund af 5 nomineringer.

Af tre øvrige filmløver, alle af bronze, vandt Bacon og Bacon X de to, for hhv. Mustache for Twix og Join the flip side for Samsung. 

Den femte og sidste Film-løve gik til New-land med Iran-e Man for Pairi Daeza. Og det afslutter et vildt døgn for ikke kun produktionsselskabet, men i særdeleshed også for instruktøren, Naghmed Pour, der i Young Director Award vandt 1 gold screen og 2 silver screen for selvsamme film.

I Sustainable Development Goals Lions vandt Robert/Boisen bronze med The green search for Andel. Også her var Bacon på vinderholdet – sammen med Gobsmack Productions. 

Cannes Lions 2023

Danske vindere fredag aften

Film

Sølv

  • Legends never die
    Levi’s
    Ballad m.fl.
  • Fair exchange
    Levi’s
    Ballad m.fl.

Bronze

  • Iran-e Man
    Pairi Daeza
    New-land
  • Mustache
    Twix
    Bacon X m.fl.
  • Join the flip side
    Samsung
    Bacon m.fl.                                                                              

Sustainable Development Goals

Bronze

  • Bæredygtig energi (verdensmål nr. 7)
    The green search
    Andel
    Robert/Boisen & Like-minded, Bacon, Gobsmack Productions