Lead-udbryder stifter nyt bureau

FiG

Det nye bureau er flyttet sammen med designbureau og definerer sig selv som et kommunikationsbureau. Flere kunder er allerede i hus.

Anders K. Sørensen har været med hos Lead Agency i fire ud af bureauets seks årige eksistens. Men i sommer sagde han stop for at få foden under eget bord.

Det får han nu med etableringen af det, han kalder et kommunikationsbureau under navnet Relate. Og han starter ud med bl.a. Telia, SOS International, TV 2 Danmark og Magasin på kundelisten.

Relate har fravalgt en række traditionelle, journalistiske kommunikationsydelser som medietræning og krisesimuleringer. I stedet fokuseres på fire definerede opgavetyper inden for Public Relations: strategiudvikling, kernefortællinger, organisering og eksekvering.

”PR handler essentielt om at skabe relationer og om at gøre sig fortjent til kendskab, legitimitet og loyalitet. Hvis man har ambitioner om at være en værdifuld kommunikationsrådgiver, er relationen til kunden ligeledes helt afgørende – og den skal være båret af faglig nysgerrighed og gensidig, personlig tillid. Det er disse dyder, jeg ønsker at rendyrke i Relate”, siger Anders K. Sørensen.

Bureauet er flyttet ind i nyligt istandsatte lokaler i Dronningens Tværgade sammen med designbureauet Re-public, der i år vandt hæderen som Årets Designbureau ved Creative Circle.

”Allerede mens Anders var hos Lead, lavede vi en række vellykkede, fælles projekter, der kombinerede en sproglig platform med visuel identitet. Vi ser derfor meget frem til nu at bo sammen og videreudvikle synergien mellem strategisk kommunikation og visuelt identitetsarbejde”, siger Morten Windelev, direktør i Re-public.