Direktørfarvel og nyt bureaunavn

Pia Osbæck
pia@bureaubiz.dk

Public Affairs-direktør hos Geelmuyden.Kiese stopper for at blive partner i et andet bureau, der samtidig skifter navn.

Mikael Børsting forlader sit direktørjob hos Geelmuyden Kiese for at indtræde som partner i Michael Ulvemans bureau.

Samtidig skifter bureauet navn fra Ulveman & Partners til Ulveman & Børsting.

Mikael Børsting havde titel af public affairs direktør hos Geelmuyden Kiese, og de Ulveman & Børsting har etableret et strategisk samarbejde med Geelmuyden Kiese om nuværende og kommende kunder inden for public-affairs området frem til 2018.

I forvejen har Michael Ulvemans bureau et strategisk samarbejde med Anders Fogh Rasmussens bureau, Rasmussen Global.

Mikael Børsting siger i en pressemeddelelse:

”Ulveman og jeg har begge en baggrund som rådgivere for en statsminister og har gjort karriere gennem journalistikken. Vi tænker begge meget analytisk og politisk og er i stand til at udvikle public affairs i dybden – bl.a. gennem et stort netværk på Borgen, i centraladministrationen og i medierne. Jeg glæder mig meget til at være med til at udvikle vores virksomhed i et marked, der i stadig højere grad efterspørger senior-kompetencer.”

Michael Ulveman, der er tidligere rådgiver for Anders Fogh Rasmussen, stiftede sit bureau i 2011 sammen med en anden Michael, nemlig Kristiansen.

I 2014 gik de to fra hinanden og to unge partnere kom til: Bastian Schneider og Lars Mejer.

Lars Mejer stopper nu som partner og skal i stedet arbejde hos Implement Consulting Group.

Bureauet er i gang med at ansætte, så fra september vil man være 8-9 medarbejdere.