OK Plus-kæden har valgt nyt reklamebureau

Peter Engholm
25@mail.dk

Nye øjne på de 70 butikker, der ligger i forlængelse af lokale OK-tanke, kalder på nyt reklamebureau. Det betyder farvel til et langvarigt bureausamarbejde.

OK Plus, der er et datterselskab af OK a.m.b.a., har skiftet bureau fra Agency Spring til Clienti Aarhus.

Kædens godt 70 butikker, der alle ligger i forlængelse af lokale OK Benzinanlæg rundt om i landet, har udviklet sig markant de senere år – via dels en tilpasning af sortimentet, dels en række nye koncepter i samarbejde med bl.a. Baresso og en række førende pakkedistributører, herunder Post Nord.

Sandra Jespersen-Skree, marketing-ansvarlig hos OK Plus, siger om bureauvalget:

”Da jeg kom til for syv år, samarbejdede vi med Recommended. Det gjorde vi også, da de tilføjede Zupa og siden blev til Agency Spring. Vi kigger løbende på kædens udtryk og følte trang til et brush-up. I dét lys var det oplagt at få nye øjne på.”

Hun uddyber:

”Kunderne har taget godt imod vores nye tiltag i butikkerne, hvilket vi er utrolig glade for, men når det er sagt, så havde vi samtidig en oplevelse af, at vores markedsføring ikke helt var fulgt med. Vi ønskede en kommunikation og et udtryk i vores materialer, der bedre afspejlede den position, vi havde tilegnet os. Her viste Clienti i Aarhus sig at være en perfekt udfordrer.”

Med blik for at de travle danskere ikke får mindre travlt eller stiller færre krav til udvalg og kvalitet i fremtiden, har OK Plus i samarbejde med Clienti Aarhus udarbejdet en ny samlet platform til kampagne- og retailmarkedsføring i og omkring OK Plus-butikkerne.

Kontaktchef for Clienti Aarhus, Christian Mücke Laursen, siger:

”Vores mål har været at skærpe relevans og aktualitet i forhold til forbrugerne på farten, modernisere det oplevede indtryk af den enkelte OK Plus butik samt manifestere kædens bærende princip – ”vi gør det nemt” – på en ny og tydeligere måde.”

De første kampagner kører allerede, og der er tilfredshed med resultatet.

”Med deres kendskab til retail- og kædemarkedsføring har Clienti Aarhus formået at skrue et udtryk og en kommunikation sammen, der ikke bare har stor taktisk tæft, men også brander, hvem vi er – og hvor vi er på vej hen som en samlet landsdækkende kæde”, siger Sandra Jespersen-Skree.

Nolge af elementerne kan ses her.