Kontrapunkt får sin første museumsudstilling på Designmuseum Danmark

Pia Osbæck
pia@bureaubiz.dk

Designbureauet er omdrejningspunktet for en ny udstilling på Designmuseum Danmark, der går tæt på bureauets arbejde med visuelle identiteter for nogle af Danmarks mest kendte institutioner.

DSB’s sekskant, apotekets karakteristiske a og TV 2’s cirkel er alle en del af danskernes visuelle hverdag. Nu kan publikum komme tættere på historien bag de velkendte brands, når Kontrapunkt åbner sin første museumsudstilling på Designmuseum Danmark.

Udstillingen vises i forbindelse med designfestivalen 3daysofdesign og er en del af museets Laboratorium‑serie. Her præsenteres syv udvalgte cases, der giver indblik i Kontrapunkts arbejde gennem fire årtier, fra statslige institutioner og infrastruktur til kultur og erhverv.

Laboratorium Kontrapunkt åbner den 12. juni og kan ses frem til den 18. oktober 2026.