Et af landets største reklamebureauer trækker sig nu fra konkurrencen om Dong, hvor 26 bureauer lige nu er prekvalificeret.
Årsagen er primært, at den model, som Dong lægger op til for det fremtidige samarbejde skaber usikkerhed over for både muligheden for at levere godt arbejde samt for at tjene penge på opgaverne.
”Vi er lidt ærgerlige over at trække os, fordi vi selvfølgelig gerne vil arbejde for en virksomhed som Dong. Jeg synes også, at de har kommunikeret helt fint i hele processen – også selvom der har været nogle problemstillinger undervejs,” siger direktør, jens Krog, Advance, og fortsætter:
”Jeg har egentlig heller ikke problemer med, at vi har skulle betale et lille beløb for komme i betragtning gennem den nordiske udbudsportal. Endelig har Dong også sænket indgangs-barrieren, så man ikke har skullet investere meget arbejde bare for at komme i betragtning til rammeaftalen.”
Fremtidigt set-up
Jens Krog har således været rimeligt tilfreds med, det udgangspunkt, Dong har stillet op. Hans problemer opstår, når han skal se frem mod et muligt samarbejde.
Dong har defineret fire delaftaler, hvor f.eks. den ene handler om Branding, Strategi og kreativ udvikling, mens en anden handler om eksekvering.
Planen er at vælge seks bureauer til delaftalen for Branding, Strategi og Kreativ udvikling, og herefter skal alle opgaver så i miniudbud, hvor alle bureauer på listen skal komme med et forslag til løsning samt et budget.
”Budgettet skal ligge fast. Vi skal stå på mål for det – og skal man kunne det, så kræver det et ret betydeligt forarbejde – uden at vide om man får opgaven. Hertil skal lægges, at den budgetramme, som Dong stiller i udsigt, ikke er voldsom stor, og derfor opstår der for mig et misforhold mellem transaktionsomkostninger og potentielt udbytte,” siger Jens Krog og fortsætter:
”Men samtidig kommer der også nogle problemer i forhold til den rådgivning og det produkt, vi skal levere. Når man har seks bureauer, hvor opgaverne fra gang til gang kan skifte mellem dem, hvordan bliver afsættet så? Skal vi komme med et bud på at fortsætte noget, som et andet bureau har startet? Der kommer også en problemstilling i forhold til, at eksekvering er placeret på en anden delaftale. Et bureau laver en strategi og kreativt koncept, som et andet bureau så skal eksekvere.”
Problemer med at sætte holdet
Endelig peger Jens Krog på, at man også indledningsvist skal levere cv’er på de personer, man stiller med til Dong.
”Men jeg kan jo ikke love nogle folk væk, når jeg ikke aner, hvad og hvilke opgaver, vi måske kommer til at løse,” siger Jens krog og fortsætter:
”Jeg synes som sagt, at Dong har optrådt fornuftigt i det indledende set-up. Til gengæld synes jeg, at den fremadrettede samarbejdsmodel ikke er gennemtænkt. Den rummer risiko for, at Dong ender med at få dårligere arbejde, og vi vil helst ikke ende i en situation, hvor vi ikke kan stå helt inde for det arbejde, vi leverer. Og desuden er der usikkerhed på, om vi reelt vil kunne tjene penge på at være med på rammeaftalen.”
Jens Krog nævner, at rammeaftaler generelt rummer nogle problemstillinger.
”Men andre har kunnet få det til at fungere – også offentlige kunder. Jeg synes, at vores brancheforening, Kreativitet & Kommunikation, har lavet et godt arbejde i at skabe nogle retningslinjer for, hvordan både kunde og bureauer kan få et samarbejde, der både er forretningsmæssigt interessant og skaber størst mulig værdi for kunden. Jeg synes, det er ærgerligt, at Dong ikke har kigget lidt mere på dem,” siger Jens Krog.
Det er ikke første gang inden for det seneste halve år, at Dong oplever uro. Adskillige mediabureauer valgte at trække sig fra mediabureaukonkurrencen, fordi de ikke fandt den interessant – både af forretningsmæssige og kvalitetsmæssige årsager.