Anderledes markedsføring: VW arrangerer sæbekasse væddeløb

Peter Engholm
peter@bureaubiz.dk

Et landsdækkende sæbekasseløb i 2012 gik så godt, at Volkswagen understøtter årets løb med en stor tv-indsats. Konceptet er dansk skabt og har nu dobbelt bureau-bistand.

I sportens verden er et ”tegneseriehold” ikke en flatterende betegnelse, og blandt de firehjulede emmer udtrykket ”sæbekassebil” heller ikke af anerkendelse.

Ikke desto mindre er det netop, hvad Volkswagen for tiden bruger marketingkroner på at blive associeret med.

Bilmærket og over 30 forhandlere arrangerer i tidsrummet 11. maj til 23. juni sæbekasseløb over hele landet – med finale på Rådhuspladsen i København.

Det er anden gang, at Volkswagen er sæbekasseløbs-arrangør. Første gang testede man konceptet men nu går man massivt ind og bakker initiativet op med en tv-kampagne.

”Vi skal sælge biler – javist, men vi vil gerne give danskerne en oplevelse og noget spræl – og med et glimt i øjet. Det er altid svært at gøre noget første gang, men sidste år blev det en succes med over 600 deltagere, og vi så, at vi havde fat i noget, der var værd at følge op på,” siger Michael Stein, der er marketingchef hos Volkswagen.

Han påpeger, at børnefamilier er travle og dermed svære at få i tale. Et sæbekasse DM betegner han som gode rammer for forældre-og-børn aktiviteter.

Ideen er udviklet af Volkswagens eventbureau, Agenda, på en brief fra bilmærkets daværende marketingchef, Ulrik Drejsig.

“Opgaven handlede om at støve mærket af, give det noget kant og drive trafik til forhandlerne. På den baggrund kom vi tilbage med ideen om et sæbekasse væddeløb. Vi vurderede, at det var noget, der ulmede, og det har vist sig at holde stik,” siger adm. dir. Andreas Høgsberg, Agenda.

Det digitale bureau, Subsero, er også involveret, og opgaven med at skabe filmen er overdraget til VWs primære bureau i form af DDB.

”I en tilbudstid vil vi gerne benytte en lejlighed til ikke kun at tale produkt og pris. Og frem for at vise en flot bil på en bjergvej har vi bygget vores eget content. Det breder vi så ud på tv og i de digitale kanaler samt lokale annoncer, indrykket af forhandlerne,” siger Michael Stein.

Flere af forhandlerne kan allerede nu melde udsolgt til arrangementet, men Michael Stein sætter alligevel succes-kriteriet forholdsvist beskedent: At være mindst lige så mange deltagere i år som sidste år.