Adapt sluttede 2013 med et pænt regnskab og fortsætter fremgangen i 2014.
I løbet af de første to måneder i 2014 har det digitale bureau allerede sagt goddag til ikke færre end otte nye kunder og fem nye medarbejdere.
De otte nye kunder er KPMG, Nyhavn Rejser, Ingeniøren, Bjerregaard Sikkerhed, Veterinær Industriforeningen, Industriens Fond, Version2 og Sankt Annæ Gymnasium.
Nyhavn Rejser er den senest ankomne kunde og Adapt blev valgt efter en sondering i markedet, fortæller marketingchef i Nyhavn Rejser, Rie Ulrich:
”Vi havde brug for et Drupal-udviklingshus og der var flere dygtige at vælge mellem. Årsagen til, at vi valgte Adapt er, at de udover at være dygtige til at lave Drupal, også kan også levere på det forretningsmæssige område samt på det design-mæssige område. Her skilte de sig ud fra de andre udviklingshuse. Fordelen for os, er at vi kan nøjes med at have dialogen et sted i stedet for flere”.
Adapt er ikke meget for at melde ud, hvilke opgaver, der skal udføres for de enkelte kunder.
”Vi beskæftiger os med det forretningskritiske og derfor vil vores kunder helst ikke fortælle, hvad det er de påtænker at komme ud med. Flere af dem er markedsledere og derfor skal det helst komme som en overraskelse, så de ikke risikerer at blive kopieret”, siger adm.dir. i Adapt, Kresten Wiingaard.
Sidste år ansatte Adapt 11 nye medarbejdere. I løbet af de første to måneder af i år, har yderligere fem medarbejdere sat sig bag et af Adapts skriveborde og der er skrevet kontrakt med yderligere to. Men det stopper ikke her.
”Vi kan ikke undgå at skulle ansætte nogle flere. Vi ønsker at fortsætte en organisk kontrolleret vækst og lige nu leder vi efter en erfaren front-end udvikler og vi er også i en proces med at finde en account director. Desuden får vi nok behov for at styrke indsatsen på projektledelse efter sommerferien”, siger Kresten Wiingaard.