Sidste år voksede Coop med 100.000 medlemmer til 1.5 mio. Men det får ikke bestyrelsesformand Lasse Bolander til at hvile på laurbærrene.
Det skriver finans.dk.
Målet er at få 2 mio. medlemmer og dermed også få flere potentielle kunder til Coop Bank, som ikke har nået et tilfredsstillende antal. Løsningen er ifølge Lasse Bolander at integrere banken mere i Coops medlemsprogram:
”Da vi udtænkte planen for banken, havde vi en forventning til kundeoptaget. Det tager dog længere tid, end vi havde forventet, så vi har lavet en ny forretningsplan. Der er åbenbart langt fra ord til handling blandt bankkunder. Vi har svært ved at få kunderne til at skifte bank, selvom mange udtrykker sympati for vores. Derfor skal vi i højere grad integrere den i vores medlemsprogram. Der er gode muligheder, som vi nu skal arbejde med,” siger Lasse Bolander til finans.dk.
Banken har pt. 40.000 kunder.
Kilde: Finans.dk