Sidste uges Cannes Lions gav ranke rygge hos Be On i København. Kontoret kunne tage ikke færre end 7 løver med hjem – 5 af dem for samme kampagne; 805 Millions Names for FN’s fødevareprogram, der gav guld i Branded Content & Entertainment samt bronze i både PR, Outdoor, Cyber og Promo & Activation.
”Be On var eksklusiv mediepartner på 805 Million Names – Zlatan Ibrahimovic, og vi var med til at kortlægge og eksekvere strategien for lanceringen,” siger Thor Otar Nielsen, der er kampagneansvarlig hos Be On.
Han tilføjer:
”Anerkendelsen i Cannes i år betyder meget for os; menneskeligt på grund af budskabet om 805 millioner sultende i verden, fagligt fordi medieforståelsen, strategien og de kreative processer er gået hånd-i-hånd. Her var mange bureauer og stakeholders involveret, og alle bød ind med hver sit felt af ekspertise med et fælles mål for øje.”
I sidste uge kørte filmen på Times Square i New York – med en ikke uvæsentlig rettelse til titlen; 795 million names. Det er uforandret ufatteligt mange, men der er ikke desto mindre skåret 10 millioner i antallet af sultne.
Be On var også involveret i Volvo Trucks’ LIve Test Series, der vandt Grand Prix i Creative Effectiveness.
”Der er sket meget, siden video seeding var et gimmick for modige marketing folk, og flere bureauer har opnået en forståelse for vigtigheden af at kombinere den kreative proces med visionen for medie og reultater. Det er både Live Test Series, 805 Million Names og flere andre Cannes vindere strålende eksempler på,” siger Thor Nielsen.