Vidste du, at Envisions Mona Juul siden 2004 har siddet i bestyrelsen i ikke færre end 24 virksomheder? Og at Jakob Blom fra Anew står bag syv virksomheder som enten med- eller eneejer?
Det ved du om ikke andet nu, og der er mere at hente ved hjælp af det nye værktøj, som Bureaubiz har lanceret til sine Pro-abonnenter: Personnyt.
Personnyt er baseret på automatiske udtræk fra CVR-registret og skal ligesom pendanten Bureaunyt gøre det lidt lettere at holde sig ajour med bureaubranchen.
”Formålet med Bureaubiz Pro har fra begyndelsen været at tilbyde navnlig ledere i bureaubranchen værktøjer, der skal gøre det lettere for dem at passe deres arbejde. Vi skal hele tiden udvikle og udforske mulighederne i mediet, og det er altså senest Personnyt et eksempel på,” siger chefredaktør Timme Bisgaard Munk fra Kommunikationsforum A/S, som ejer Bureaubiz.
Personnyt og Bureaunyt bygger i udgangspunktet på Bureaubiz’ årlige rapport med nøgletal om flere end 250 danske bureauer, men tilbyder altså aktuelle udtræk om ændringer i eksempelvis regnskaber og personkreds.
Foruden bureaurapporten og de autogenerede nyheder tilbyder Bureaubiz sine Pro-abonnenter eventkalender, udbudsoversigt, særligt udvalgte artikler og en løbende opdateret liste over prisvindere.