Fremgang til Klausen + Partners

Pia Osbæck
pia@bureaubiz.dk

Til trods for en investering i syv nye medarbejdere, lykkedes det for bureauet at øge både omsætning og overskud.

Klausen + Partners øgede både omsætning og overskud i 2017.

Bruttofortjeneste øgede fra 17,4 mio. kr. i 2016 til 19,2 mio. kr. i 2017 svarende til en vækst på 10 procent.

Samtidig voksede resultatet før skat med 13 procent fra 3,2 mio. kr. i 2016 til 3,6 mio. kr. i 2017.

Væksten er primært drevet af global B2B-marketing hos bureauets store danske kunder, men også de mindre og mellemstore kunder har oprustet marketingmæssigt.

”Vi er godt tilfredse med udviklingen i 2017 både fagligt og økonomisk,” siger adm. direktør Hans-Henrik Søndersted-Olsen og fortsætter:

”B2B- marketing udvikler sig gevaldigt i disse år med krav om bidrag til forretningen, øget gennemsigtighed, brug af data og marketing automation – og det er lige præcis dér, bureauet ligger. Vores kompetencer skaber resultater og målbar effekt for kunden. Det er det, vores daglige arbejde handler om, og som skaber glæde og entusiasme i huset. Det lykkes vi med. Og så er det dejligt, når vi vinder awards for netop dét.”

De awards Hans-Henrik Søndersted-Olsen taler om er to guld og en sølv ved Danish Digital Awards og en guld ved Diamanten (der nu ikke længere ekstisterer).

Investering i nye medarbejdere
Til trods for, at man har øget bundlinjen, har Klausen + Partners i løbet af sidste år investeret i en udvidelse af syv medarbejdere, så man nu er i alt 26 medarbejdere.

De nye medarbejdere fordeler sig inden for områderne kontakt, analyse & indsigt og onlinemedarbejdere. Den seneste ankomne er creative director Janne Aunvig, der kom til i december fra Mindjumpers.

Også på bestyrelsessiden er der sket ændringer. Thomas Vejlemand, direktør hos Infomedia og tidligere direktør hos Creuna, er trådt til som bestyrelsesformand og Casper Henningsen, COO for Usertribe og tidligere managing partner hos Kunde & Co er også blevet medlem af bestyrelsen.

Målsætning om at fordoble på tre parametre
I 2017 vedtog Klausen + Partners en strategi om at fordoble omsætningen, overskud og medarbejderantal i 2020.

”Og vi er godt på vej til at indfri vores strategiske målsætning,” siger Hans-Henrik Søndersted-Olsen.

Nøgletal 2017 (2016)

Bruttofortjeneste: 19,212 mio. kr. (17,443 mio.)
Overskud før skat: 3,570 mio kr. (3,178)
Årets resultat: 2,750 mio. kr. (2,434)
Bruttofortjeneste pr. medarbejder: 835.304 kr. (830.619)
Antal medarbejdere: 23 (21)