Fremgangsrigt bureau opruster

Peter Engholm
25@mail.dk

Agenda Group stak det lange ben forrest sidste år. Nu følger ansættelsen af ny kontaktdirektør med en fortid som mediabureaudirektør og en awardvindende kreativ.

Det oplevelsesbaserede reklamebureau Agenda Group havde i dén grad fart på i 2013 – med en fremgang på hele 40 pct. i bruttoavance og et overskud, der blev omtrent tredoblet. 

Fremgangen kom endda oven på et år, hvor man havde løbet stærkt. Og nu skal et par erfarne kompetencer være med til at sikre fortsat vækst.

Casper Christiansen er ny kontaktdirektør hos Agenda Group. Han har de seneste syv år været på mediabureausiden, hvor han hos Mindshare stod i spidsen for den kreative afdeling (Mindshare Invention) og kom for et års tid siden til en lignende stilling hos MediaCom Beyond Advertising (MBA).

I forrige måned skiltes Casper Christiansen og MBA imidlertid – kompetencerne ufortalt, men parterne fandt aldrig rigtig melodien, lød begrundelsen. Og nu er Morten Kristensen, tidl. dir. i PHD og Very, så i spidsen for MBA, og Casper Christiansen hos Agenda Group.

”Skiftet fra at komme fra nogle ret store organisationer med masser af produkter på hylderne til en mere agil organisation med et skarpt og målrettet produkt, tænder mig meget. At dyrke oplevelsesbaseret kommunikation og brand aktivering er ikke nyt, men at bruge dette produkt til at bygge hele kampagner, kommunikationsplatforme, sponsorunivers og lignende, er nyt og krævende, og her kan jeg byde ind med mine kompetencer og erfaring. Jeg tror, vi kommer til at se Agenda Group byde ind på større opgaver hos kunder, som har modet til at tage fat i bureauer med et andet DNA end klassiske bureauer,” siger Casper Christiansen.

Udover den nye kontaktdirektør har Agenda Group ansat en erfaren koncept- og idémand; Joakim Hedvall. Hans cv tæller bl.a. en håndfuld år på DDB i København, Welcome to Orange County på Mallorca og senest hos digitalbureauet Thank You. Dertil kommer flere end 35 awards og kampagner for bl.a. Ikea, Compaq og Carlsberg – herunder Part of The Game og aktiveringen af MTV Sponsoratet, som vandt Effie-award.

”Joakim har gennem årene udviklet et stærkt link mellem både det visuelle såvel som det strategiske. Vores kunder kommer til at nyde godt af hans indsigt og erfaring, og vi kommer til at stå endnu stærkere, når der skal bydes ind på eksempelvis globale opgaver,” siger Agendas direktør, Andreas Høgsberg.