Af Pia Osbæck pia@bureaubiz.dk

14 juryformænd og 129 jurymedlemmer. Så mange er blevet bedt om at vurdere arbejderne til Creative Circle Award. Se dem her.

Den 25. maj løber Creative Circle af stablen, og i morgen kan vi bringe den første shortliste.

I dag kan vi offentliggøre jurymedlemmerne i de forskellige kategorier.

Listerne består af de jurymedlemmer, der er blevet inviteret til at være med i juryarbejdet.

De, der inviteres med er som udgangspunkt de, der har vundet priser i de sidste fem år. Sidste år blev listen dog udvidet med nogle profiler fra branchen, hvor man har kigget hele 10 år tilbage.

Dengang sagde David Asmussen, der i en årrække har styret teknikken i jury-arbejdet, at det var for at få nogle tunge profiler med, der ikke nødvendigvis havde sendt ind til priser inden for de seneste fem år.

Her er Jury-formændene:

Anders Røge

Anders Wik

Jan Andersen

Janne Østergaard

Katrine Granholm

Kim Michael

Marcus Fuchs

Mathias Birkvad

Nicolai Reinseth

Pelle Martin

Romeo Vidner

Silas Gøtter

Stig Lauritzen

Ulrik Jessen

Her er jury-medlemmerne:

Digital

Asbjørn Poulsen, Magic People Voodoo People

Benjamin Bang, Geschæft

Bjarke Kongstad, Magnetix

Bo Fløjborg, Great Works

Brian Lund Lauridsen, Set Snail

Carl Angelo, Unclegrey

Clara Prior Knock, Nord DDB

Daniel Korn, DIS/Play

Esben Colstrup Hindhede, Hello Monday

Felix Nielsen, Relax, we are the good guys

Henrik Dahlqvist, Spring/Summer

Jakob Kahlen, Trouble

Jeppe Aaen, Hello Monday

Joe Petagno, Another

Johann Bruun Rasmussen

Jorge Hernandez, Molamil

Karsten Loewe Kirkegaard, Unclegrey

Kasper Laigaard, Kasper Laigaard Studio

Mads Kold, Liquidminds

Mark Rif Torbensen, freelance

Martin Leslie Chapmann, Magnetix

Mie Williams, Liquidminds

Morten Grubak, Vice

Niels Lyngsø, Spring/Summer

Patrik Svensson, Molamil

Rasmus Høgdall

Robert Thomsen, Spring/Summer

Robin Isaksson/E-types

Sebastian Gram, Norgram

Steffen Christiansen

Stine Hein, Relax, we are the good guys

Søren Smidt, Magic People Voodoo People

Thoms Pries, Unicorn

Torben Bank Larsen, Skybrud.dk

Design

Andreas Arnild Peitersen, Wrong Studio

Bo Linnemann, Kontrapunkt

Britt Engelhardt Gundersen

Claus Due, Studio Claus Due

Dennis Lynge-Jensen, Unclegrey

Emil Hartvig, Studio C

Jacob Birch, Jacob Birch Studio

Jens Kajus, Million

Jonas Hecksher, e-Types

Lars Dyhr, Low

Mads Quistgaard, Urgent

Morten Windelev, re-public

Muggie Ramadani, Bold Scandinavia

Per Madsen, IDna Group

Thomas Kjær, Wunsch

Effectiveness Impact

Christina Tønnesen, Mensch

Jakob Kahlen, Trouble

Jens Jermiin, B&O

Jonas Sylvest, Hjaltelin Stahl

Lars Samuelsen, Unclegrey

Line Rasmussen, Red Barnet

Lone Tverdergaard, & Co

Mikkel Elung, Brandhouse

Morten Brudholm, Make

Morten Windelev, re-public

Rasmus Poulsen, Orchestra

Regner Lotz, Konstellaion & Republica

Søren Christensen, RBLM

Sune Bang, Kommunikationsbureauet København

Thomas Thorstholm, Orbit

Advertising

Andreas Rasmussen, DDB

Andrew Smart, Mensch

Anna Just Melson

Casper Christensen, Unknown

Casper Willer, Prehype

Christian Iversen, Boye & Spellerberg

Claus Collstrup, Hjaltelin Stahl

Cliff Kagawa Holm, &Co

Daniel Norit, Patchwork

Erik Dahlström, WDP

Heinrich Vejlgaard, RBLM

Jacob Salling fra Uitch Iscratch

James Godfrey, CP+B

Jason Mendes, Saatchi&Saatchi

Jesper Isholm, Nordlid

Jesper Schmidt, Wichmann/Schmidt

Jonas Nørregaard, Envision

Kristoffer Gandsager, CP+B

Lasse Bækbo Hinke, WDP

Mads Ohrt, Black Rabbit

Malene Lyngbæk, Operate

Martin Klein Sørensen, Creative Zoo

Martin Storgaard, &Co

Michael Robert, RBLM

Mikkel Elung, Brandhouse

Morten Bengtsson

Olof Steenström

Peter Dubienko

Peter Farver

Rasmus Dunvad, Dunville

Rasmus Gottliebsen, DDB

Rasmus Høgdal, Another

Rasmus Petersen, WDP

Regner Lotz, Konstellation & Republica

Rene Schultz, Saatchi & Saatchi

René Sohn Kammersgaard, RBLM

Robert Cerkez, &Co

Rune Petersen, &Co

Sigurd Bjerre, Brandhouse

Silas Jansson, &Co

Simon Engstrøm, Seligemig

Simon Kragh

Simon Naver, Unclegrey

Simon Wooller, Orbit Agency

Sofie Hallas, Vice Media

Søren Solkær

Thomas Fabricius, DDB

Thomas Hoffmann, &Co

Tobias Lykke Aggergaard, TBWA&BBDO

Tobias Rosenberg, Kommunikationsbureauet København

Toke Lotz, DR

Tore Frandsen

Direct

Carsten Maisch Olsen, Ambition

Cathrine Understrup, CP+B

Helle Windahl, Nordlid

Hjørdis Thorborg, 1508

Jan Hougaard, Envision

Lars Gardan

Louise Palmerston Plaun, Klausen+Partners

Morgen Kold, Magnetix

Niels Alberg, Molamil

Niklas Hultquist, RBLM

Ole Rydal, Ogilvy

Pernille Strøm

Thomas Illum, Unclegrey

Thorkild Bjerre, Another

 

 

 

 

 

 

 

 

Opgradér til BureaubizPro og bring dig og dine kollegaer i front med vigtig viden om bureaubranchen.

Med Bureaubiz Pro får du:

  • Bureaurapporten trykt og digitalt
  • BureauNyt
  • PersonNyt
  • Bureaubattle
  • Bureaukalenderen
  • Brancheanalyser
  • Udbudsvagten
  • Fuld adgang til Bureaubiz.dk
  • To årlige gå-hjem-møder
Køb nu

Kommentarer