Interflora investerer i instore-tv

Finn Graversen
fg@kabelmail.dk

Århusianske Spotproduction har fået opgaven at rulle en instore tv løsning ud til Interfloras 488 butikker,

Robert/Boisen har i en årrække skabt en lang række meget anerkendte reklamefilm for Interflora. Nu vil kæden så også have meget mere tv i selve butikkerne, og til det projekt har man valgt at samarbejde med århusianske Spotproduction.

Ideen er, at tv-skærme er koblet online via butikkens internet. Kæden sørger så for, at der altid og til rette tid bliver præsenteret seneste relevante nyheder og produkter til kunderne.

SpotProduction,der er totalleverandør af både hardware og spots, har selv udviklet softwaren til programlægning og styring af skærmene. Her er det muligt for den enkelte butik at bestille og indrykke spots. Det kan f.eks. være i forbindelse med Open by Night, byfest, fødselsdag, en ny ansat eller en butiksaktivitet med vinsmagning på en lørdag.

“Vi anser blomsterbutikker som et meget egnet sted for levende, kreativ kommunikation, og vores målinger viser, at kunderne opfatter det som en relevant og inspirerende service. De står jo allerede i butikken for at handle! Samtidig er mange af butikkerne meget små, men med deres nye tv-kanal får butikken mulighed for at fremvise hele Interfloras sortiment”, siger kreativ direktør og medejer af SpotProduction, Ruben Rubani.

Firmaet står for udrulning og har kontaktet og præsenteret alle 488 butikker for konceptet. Meldingen lyder, at modtagelsen har været positiv, og allerede nu er de første 100 butikker oppe at køre.