Jesper Buch skal sælge begejstring for Audi

Pia Osbæck
pia@bureaubiz.dk

Eiffel, der er kreativt leadbureau for Audi, står bag filmen, der forventes at opnå mange organiske visninger bl.a. via Jesper Buchs SoMe-kanaler. Se filmen her.

Audi er ude med en ny film, hvor erhvervsmanden Jesper Buch igen er med i hovedrollen. Det er Eiffel, der har været kreativt leadbureau for Audi i et år, der også denne gang har produceret filmen.

Filmen indgår i en serie af film med Audi-ambassadører, der repræsenterer progressive fortællinger, og formålet er netop at styrke Audis position som det progressive brand i luksusklassen, skriver bureauet i en pressemeddelelse.

Det plejer at gå rigtig godt, når Jesper Buch spiller hovedrollen, lyder det fra partner i Eiffel, Tom Lundquist.

“Vi har tidligere lavet en film med Jesper Buch i hovedrollen, og på fem dage opnåede den over en million organiske visninger. Filmen bliver vist på på Jesper Buchs SoMe-kanaler og på andre digitale platforme.

Budskabet i filmen er, at man man skal bevare barndommens begejstring.

“Dengang livet var mere ligetil og ukompliceret, og hvor vi ikke tog tingene alt for tungt, men bare glædede os til dagen i morgen. Og i den barnlige glæde ligger et relevant budskab om, at begejstring er en vigtig drivkraft, siger Eiffels kreative direktør, Janus G. Hansen og fortsætter:

”Jeg tror, at vi er mange, der kunne have glæde af at genfinde barnet i os selv. Faktisk viser forskning, at begejstring er noget af det, der bidrager allermest til vores lykkefølelse.”

Producent: Eiffel
Creative director: Janus G. Hansen
Director: Christoffer Stenbakken
DOP: Philip Peng