Julen i Tal. 1. december

Bureaubiz og Orbit Red

Hvem ka’? Lidl ka’. Det er Fakta.

Når SuperBrugsen kysser fremmede i december, eller Føtex bryder ud i sang på de sociale medier, får det en del omtale – ikke mindst på Bureaubiz. Men løfter det interaktionerne? Hvis man tæller de negative kommentarer med på Føtex, så er deres sange næsten ligeså effektive som SuperBrugsens kysse-film.

Netto derimod spillede hårdt på CSR tangenten og begyndte at give overskudsmad til Kirkens Korshær og kom op på 10.680 interaktioner. Dermed slog de både SuperBrugsen og Føtex af skamlen, og det endda med gammel mad. Alligevel måtte Netto se sig slået på målstregen af de buræg, der blev smidt ud af Lidl, det trak nemlig 14.110 interaktioner.

Man ka’ ikke sige jul uden at sige Bilka, og der sker meget på Bilkas Facebook-side og endnu mere, når de poster. Fakta poster skam også hver dag i december, men det er Bilka, der løber med interaktionerne. Alene ved at fylde et badekar med Legoklodser® nåede de op på 24.127 interaktioner. Konklusionen kunne derfor være, at et badekar fyldt med buræg ville slå alle SoMe-rekorder, men det er desværre ikke fakta.

Big Data, Small Data, subjektive analyser, buzz-words og anekdoter i et lunefuldt sammensurium bragt til dig af Orbit Red og INNX. Data fra INNX Social.