Matas vælger nyt online bureau

Peter Engholm
25@mail.dk

Danmarks største materialistkæde Matas udskrev bureaukonkurrence om e-handel – en opgave, som Creuna hidtil har varetaget. Nu har man fundet et nyt bureau.

“Vi har en ambition om at være ‘Best in class’ inden for vores område, og hvis vi fortsat skal markere os som en af frontløberne, var det tid til fornyelse af Matas Webshop. Hedal Kruse Brohus A/S blev valgt til opgaven, fordi deres tilgang til opgaven, deres tekniske platform samt online erfaring og forretningsforståelse skilte sig ud,” siger Allan Vincentz, der er udviklingschef i Matas.

Creuna har hidtil stået for webshoppen hos materialistkæden med de 294 butikker fordelt over landet. Og Matas fik den ønskede fornyelse via en bureaukonkurrence.

Vinderen af konkurrencen blev Hedal Kruse Brohus, der får ansvaret for at udvikle og integrere en e-handelsløsning, der skal øge trafikken og salget – og skal sammen med Wunderman sikre en endnu højere grad af loyalitet hos medlemmerne af Club Matas.

Kundeklubben har siden lanceringen i efteråret fået 600.000 medlemmer – og i torsdags fik casen, Matas og Wunderman guld på DM-dagen i kategorien Relationsskaberen.

Den nye webshop hos Matas vil indeholde en lang række nye funktioner – bl.a. integration til Facebook, og det nye onlinebureau har nu taget på det grafiske design til webshoppen.

Hedal Kruse Brohus, der i øjeblikket beskæftiger 45 medarbejdere, er i forvejen onlinesamarbejdspartner med detailkæder som SuperBest, Inspiration og El-Salg.