De to kontaktdirektører hos Nørgård Mikkelsen, Peter Bjørn Eriksen og Peter Jahn, vil have foden under eget skrivebord og vil også også hellere arbejde med strategi frem for decideret reklamearbejde.
Derfor har de her ved årsskiftet sagt pænt farvel til deres arbejdsgiver gennem hhv. godt to år og tre år, reklamebureauet Nørgård Mikkelsen for at stifte konsulentvirksomheden Jahn/Bjørn.
”Vi kommer til at arbejde med kommercielle strategier of forretningsudvikling. Vi vil udelukkende arbejde med rådgivning”, siger Peter Bjørn Eriksen, der netop har afsluttet en MBA.
Han fortsætter:
”Vi vil fra starten være med til at identificere potentialet i en virksomhed og være med til at fastlægge strategien samt være med på sidelinjen, når der skal implementeres. Det er altså skridtet før, at f.eks. reklamebureauer, pr-bureauer og lignende kommer på banen”.
Peter Bjørn Eriksen fortæller, at han og Peter Jahn allerede er i gang med nogle kundeprojekter, selv om de først har startet firmaet i det nye år.
Til gengæld har de valgt indtil videre ikke at få fælles kontor. Peter Bjørn Eriksen arbejder ud fra sin bopæl i det jyske, mens Peter Jahn er ved at flytte til København og vil arbejde ud derfra.