Nyt tv-koncept og slogan fra Ude og Hjemme

Peter Engholm
25@mail.dk

Bureauet er det samme som hidtil, men ellers er posen rystet i form af et ”friskere udtryk” og en tv-film med still-billeder, der sigter mod en dynamisk effekt.

2011 sluttede sløjt for Ude og Hjemme, der i december måtte notere et fald i oplaget på godt 14 pct.

Men nu slår ugegladet igen og er klar til at møde udfordringerne på ugebladsmarkedet med et friskere udtryk, som de næsten 500.000 læsere får glæde af i denne her uge.

“Det handler om dig og mig” står der nu i Ude og Hjemmes logo.

“Vi er løbende i kontakt med vores læsere, og de er ret enige om, at det unikke ved Ude og Hjemme er, at det handler om mennesker som dig og mig. De gider ikke overfladiske historier, kändisser eller fashion. De interesserer sig for det personlige, nære og det, der kan gøre deres hverdag lidt lettere, når det f.eks. drejer sig om madlavning, indkøb, samvær med familien eller arbejdsliv,” siger Kaj Elgaard, chefredaktør for Ude og Hjemme.

Derfor bliver Ude og Hjemmes reklamebudskaber i fremtiden på tv kommunikeret af to veninder, der taler sammen over en kop kaffe. Dialogen er understøttet af still-billeder, som ifølge en pressemeddelelse giver en dynamisk effekt.

Kaj Elgaard er ikke i tvivl om, at når folk har hørt den nye tv-reklame et par gange, så bliver der sunget med hjemme i stuen på linjen: “Det handler om dig mig”. Udover nye tv-reklamer markeres relanceringen med en lille million husstandsomdelte prøveblade. Her præsenteres bladets nye kokke, Jamie Oliver og Lone Landmand.

“Vores læsere er typisk kvinden i en helt almindelig børnefamilie, som både laver dansk mad med gode danske råvarer, men som også har behov for, at det nogle gange både skal være nemt og hurtigt. Det imødekommer vi med Lone Landmand og Jamie Oliver, som med hver deres madfilosofi passer perfekt ind i Ude og Hjemmes friskere stil,” siger Kaj Elgaard.