Begrundelserne er i det store og hele de samme – og konsekvenserne ligeledes. De to designbureauer, IDna Group og Make har begge oprustet med ekstra folk i det seneste regnskabsår – men det er sket uden at aktiviteten var steget tilsvarende, og derfor har det kostet på bundlinjen.
“Vi valgte i forbindelse med implementering af vores 2017 strategiplan at investere i nye medarbejdere med spidskompetencer indenfor corporate og brand strategi, så vi var gennemsnitligt 14 medarbejdere i regnskabsperioden,” siger adm. dir. Anne-Mette Højland fra IDna Group, mens Makes adm. dir., Morten Brudholm siger:
“Vores år er kendetegnet ved, at vi begynder at få et godt fodfæste som brand agency, der arbejder digitalt 80% af tiden. Tilgangen giver adgang til en projekttype, som dels har længere modningstid, dels kræver tilførsel af tungere kompetencer og længere projektforløb. Det er ubetinget positivt, men har krævet en række omstillinger i organisationen. Det koster og arbejdet er fortsat i gang.”
Nøgletal for IDna Group
- Bruttoavance 9,9 mio. kr. -1 pct.
- Bruttoavance pr. medarbejder 707.143 kr. -15,1 pct.
- Lønandel 79 (65,2)
- Resultat af primær drift +0,035 mio. kr. -97,5 pct.
Bruttoavancen er estimeret af Bureaubiz
Nøgletal for Make
- Bruttoavance 7,7 mio. kr. +6,8 pct.
- Bruttoavance pr. medarbejder 650.000 kr. -11 pct.
- Lønandel 72,6 (64,8)
- Resultat af primær drift +0,593 mio. kr. -43,4 pct.
Bruttoavancen er estimeret af Bureaubiz