PR-bureau: Vi overlever ikke uden kreative

Pia Osbæck
pia@bureaubiz.dk

Halvdelen af det danske kontor i Hill & Knowlton består af kreative. Det er vejen frem, for det traditionelle PR-bureau eksisterer ikke om få år. Det har kæden erkendt – og vundet en pris for.

Det traditionelle PR-bureau eksisterer ikke om få år, fastslår Hill & Knowlton Strategies europæiske topchef, nordmanden Lars Erik Grøntunn, og den indstilling har Hill & Knowlton taget konsekvensen af.

Alle deres kontorer verden over er derfor i gang med en transformation, hvor man ansætter medarbejdere med kompetencer, man ikke har i forvejen – især kreative kompetencer.

Allerede nu er der et synligt bevis på, at transformationen er den rigtige vej at slå ind på. Hill & Knowlton er netop blevet kåret som Årets bedste nordiske PR-bureau af the Holmes Report, der er verdens største PR-publikation.

Prisen vil blive uddelt ved Sabre Awards i London den 20. maj.

Begrundelsen for prisen er netop, at bureauet ikke kun tilbyder de traditionelle PR-services, men også formår at tilbyde integreret kommunikation.

”Det har været livsnødvendigt for os at transformere os. Vores branche er presset og vil ikke overleve, hvis vi ikke ændrer kompetencer. Den integrerede tænkning er fremtiden og jeg ser det som en fantastisk mulighed for branchen,” siger Lars Erik Grøntunn.

Det danske kontor med Bo Øksnebjerg i spidsen er kommet længst i processen fra et traditionelt PR-bureau til at være et fuldt integreret kommunikationsbureau.

I det danske kontor er andelen af kreative nu oppe på 50 procent, og sådan vil det efterhånden også blive på Hill & Knowltons øvrige kontorer.

Det er ikke kun de kreative kompetencer, der er nødvendige på fremtidens PR-bureau. Også digitale kompetencer er en del af den nye PR-virkelighed.

”Vi tænker ikke længere om noget er digitalt. Det digitale er en naturlig del af de kampagner, vi laver og i det hele taget af alle vores ydelser. Vi arbejder med kreativitet og koncepter, som er kanaluafhængige,” siger den europæiske topchef.

Brancheglidningen betyder, PR-bureauerne nu konkurrerer på to fronter.

”På kreativitet og integrerede kampagner er det selvfølgelig reklame- og mediebureauer, der er vores primære konkurrenter”, siger Lars Erik Grøntunn og nævner bureauer som Mensch og ZupaRecommended.

På de traditionelle PR-områder som krisekommunikation, management kommunikation etc. konkurrerer Hill & Knowlton med andre PR-bureauer, rådgivningsvirksomheder og i nogle tilfælde endda med advokatvirksomheder, fortæller han videre og nævner specifikt bureauer som Burson & Marsteller og JKL.

Bo Øksnebjerg supplerer:

”Man kan sammenligne vores branche med det finansielle miljø for 20 år siden. Dengang var banker, realkreditinstitutter og forsikringsselskaber adskilt. Nu smelter de sammen og laver fulde pakker, der tænker alle dele af kundernes økonomi ind i løsningen. Vi er i en branche, der også bliver nødt til at tænke vores løsninger som en fuld pakke, hvor rådgivning om kommunikation, PR, HR, markedsføring, relationer, corporate image osv. hænger sammen. Det gør branchen ikke nu, men det gør vi om måske 10 år.”

I øvrigt vil Hill+Knowlton Danmark nu for første gang gøre opmærksom på sig selv med en satsning i markedet.

”Nu har vi produkterne på plads, så derfor er det tid til at gå ud og fortælle markedet, hvad vi kan tilbyde”, siger Bo Øksnebjerg.

Kampagnen starter i dag i Børsen og følges op af en direct marketing kampagne.

Samtidig vil bureauet tage ejerskab af et par af bureauets fokusområder. Hill+Knowlton vil bl.a. dele den nyeste viden om integrerede kampagner, hvor PR, kommunikation og markedsføring smelter sammen.

”Vi vil afholde events og skabe et forum om neuromarketing- og kommunikation. Her vil vi dele den nyeste viden om, hvordan marketing- og kommunikationsfolk kan bruge moderne hjerneforskning til at få målgrupperne til instinktivt at tage bestemte beslutninger. Vores erfaring viser, at her er ’gamification’ og ’nudging’ kun toppen af isbjerget i fremtidens marketing”, siger Bo Øksnebjerg.