Reklamebureauet Os trues af tvangsopløsning

Finn Graversen
fg@kabelmail.dk

Par No. 1’s nye ejere har valgt en alternativ afvikling af Reklamebureauet Os.

Hvis de nye ejere af Par No. 1 købte Reklamebureauet Os modvilligt, så har de valgt at skille sig af med bureauet på en alternativ måde.

Som Bureaubiz skrev i går, så valgte man at stoppe lønudbetalingen til medarbejderne ved indgangen til september med det resultat, at stort set alle medarbejdere nu er væk.

Men det viser sig nu, at man allerede d. 15. august lod hele bestyrelsen i selskabet fratræde. Desuden har man meddelt Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, at adm. dir. Søren Als er fratrådt d. 5. september, og samtidig er selskabets revisor også fratrådt.

D.v.s. at selskabet nu er uden bestyrelsen, direktion og revisor, hvilket peger direkte mod en tvangsopløsning.

Et selskab kan ikke være uden alle tre ting, og derfor vil Erhvervs- og Selskabsstyrelsen tvangsopløse selskabet, hvis ikke forholdene bringes i orden.

Det kan selvfølgelig ende i en konkurs forinden. Såvidt Bureaubiz erfarer, er en fagforening gået ind i sagen og har begæret en konkurs, men der er endnu ikke afsagt et dekret.

En konkurs er nødvendig, hvis medarbejderne skal kunne få deres penge i Lønmodtagernes Garantifond.

Lønudbetalingerne stoppede fordi man ikke kunne få forlænget en kassekredit, men man har altså undladt at indsende en egenbegæring om konkurs og i stedet træffe nogle beslutninger der peger mod en tvangsopløsning.

Det nye Par No. 1 ejes primært af to IT-millionærer, der har tjent en formue på salget af TeamR3 – et såkaldt SAP-hus – til norske EDB Business Partner. Det drejer sig om Niels Heuer og Kim Nielsen, der i deres centrale selskaber hver har en egenkapital på ca. 20 mio. kr.

Derudover indgår Morten Thorndahl i triumviratet, og han er indsat som adm. dir. i Reklamebureauet Paar No. 1, som selskabet hedder nu. Morten Thorndahl var salgsdirektør i TeamR3

Adm. dr. Søren Als sagde i går, at han mente, at de nye ejere ikke reelt var interesseret i en forretning som Reklamebureauet Os.

Spørgsmålet er så, om de nærmest blev tvunget til at købe bureauet.

Det mener kurator i Par No. 1, Karsten Cronwald, dog ikke.

“Som kurator er jeg selvfølgelig mest interesseret i at sælge det hele på engang. Sådan arbejder jeg, og det er sådan dialogen er kørt,” siger Karsten Cronwald.

Niels Heuer har tidligere udpeget Morten Thorndahl som triumviratets visionære talerør. Det er dog ikke lykkedes at få Morten Thorndahl i tale.