RelationsPeople fortsætter stabil udvikling

Peter Engholm
25@mail.dk

PeopleGroups majoritets-ejede PR-bureau investerer mange ressourcer i egen udvikling, men det har ikke påvirket bundlinjen negativt.

Det er generelt en berigende forretning at drive PR-bureau i Danmark. Blandt de 39 PR-bureauer i den seneste rapport fra Bureaubiz gav de 38 af dem overskud i 2014.

RelationsPeople ville have passet fint ind i den statistik, men ved den lejlighed blev bureauet regnskabsmæssigt anset som en del af PeopleGroup.

Men gruppens ejer, Jan Duckert, adskiller i dag tingene, og det giver god mening, særligt fordi RelationsPeople er eneste bureau, som er majoritetsejet af PeopleGroup, mens der er minoritetsposter i både WeLovePeople, Very, Orchestra, ArtPeople og Radio 24/7.

RelationsPeople havde et pænt overskud i 2014, og det steg endda lidt i 2015. Bruttoavancen skrumpede til gengæld en smule – selv omtaler bureauet det økonomiske resultat som værende ”meget tæt på at være en kopi af 2014-resultatet.”

Den stabile udvikling tilskrives langsigtede samarbejdsaftaler med kunder og en struktureret udvikling af ydelser og kompetencer.

”Vi investerer mange timer og penge i vores egen udvikling for at være klar til at møde kundernes krav i fremtiden. Vi er en mindre konsulentvirksomhed, vi kan flytte os hurtigt og bestemme selv, og det gør vi så”, siger Kristian Eiberg, adm. direktør i RelationsPeople.

For at nå de ambitiøse målsætninger skal alle medarbejdere i 2016 bruge 5 pct. af arbejdstiden på faglig kompetenceudvikling – svarende til ca. 2 timer om ugen i snit.

”Vi har arbejdet målrettet med kundeudvikling, individuel udvikling og teamudvikling de sidste to år, og i 2016 fokuserer vi på faglig udvikling inden for vores kompetenceområder,” siger Kristian Eiberg.

Årets fokus på faglig udvikling blev i januar kick-startet med et tre dages inspirations- og strategiseminar i Bruxelles for alle medarbejdere.

I juli 2015 styrkede RelationsPeople også ledelsen af selskabet med udnævnelsen af Kristoffer Kej til direktør, og han udgør sammen med Kristian Eiberg selskabets ledelse. Kristoffer Kej har været i RelationsPeople i snart 10 år og er medejer.

Associeret partner Helle Børglum blev i juli 2015 udnævnt til udviklingschef og tilrettelægger nu på tredje år coaching-tilbud til alle medarbejdere i RelationsPeople for at understøtte deres individuelle udvikling.

Nøgletal – RelationsPeople

  • Bruttoavance 11,377 mio. kr. -4,5 pct.
  • Bruttoavance pr. medarbejder 948.083 kr. -12,4 pct.
  • Lønandel 58,7 (57,0)
  • Resultat af primær drift +1,846 mio. kr. +1,7 pct.


Trappen i PeopleGroup-huset i København. PR-bureauet RelationsPeople er majoritetsejet af PeopleGroup, mens gruppen har minoritetsposter i bl.a. WeLovePeople, Orchestra og Very.