Seligemig jeg får bank

Finn Graversen
fg@kabelmail.dk

Bureauejer Simon Engstrøm har landet et større pengeinstitut. Men også Gorm Larsen & Zornig nyder godt af bureauskiftet.

Seligemig kunne fornylig prale med at det lille bureau havde vundet den amerikanske seriegigant, HBO.

Nu kan bureauet, der er stiftet af tidligere Grey-kreativ, Simon Engstrøm, så prale med endnu en skalp. Og denne gang er det endda en lokal dansk skalp, som er vundet fra et af landets største bureauer.

Arbejdernes Landsbank har nemlig besluttet at forlade Advance til fordel for et fast samarbejde med Seligemig. Men også Gorm Larsen & Zornig kommer til at nyde godt af skiftet.

“Vi har været glade for samarbejdet med Advance, men vi har vurderet, at vi havde brug for nye øjne på videreudviklingen af vores grundkoncept om at bygge på sunde værdier. Kontrakten vil køre til udløb, og Seligmig vil ikke få hele budgettet. En god del af de opgaver, der har ligget hos Advance, vil blive flyttet over til Gorm Larsen & Zornig, der er vores faste partner på below-the-line,” siger Peter Frounlund, der er Komm.- & marketingdirektør hos Arbejdernes Landsbank.

Samarbejdet blev indledt et helt andet sted end i banken. De første toner blev slået an i forbindelse med et projekt, der skal hjælpe danske børn og unge i sorg.

 “Tidligere på året valgte vi hos Arbejdernes Landsbank at støtte projektet ”Giv Håb”, som styres af organisationen Børn, Unge & Sorg. Her mødte vi Seligemig, der blandt andet har udviklet film og print til projektet. Efter et par møder erfarede vi, at vi sammen med Seligemig kan nå derhen, hvor vi gerne vil, og det har naturligvis været afgørende for vores valg af bureauet,” siger Peter Froulund.

Simon Engstrøm har godt kunnet lide at være et lille bureau, men det bliver svært at opretholde den opfattelse. Der er syv på bureauet nu, og Arbejdernes Landsbank kan udløse behov for et par stykker mere.

Advance vandt Arbejdernes Landsbank for fire år siden.