En kampagne om ligeløn er ugens tredje hurtigst voksende på antallet af fans på Facebook. Kun overgået af to internationale sites, Lego og Pandora.
Kampagnen ud- og opfordrer “Kvinder: Hold fri resten af året!”, idet den markerer, at når nu kvinder får 18 pct. mindre i løn end mænd, så bør de vel også arbejde 18 pct. mindre. Derfor har kvinderne sidste arbejdsdag i dag, den 1. november.
Kampagnen, der er oppe på over 24.000 likes på Facebook, er lavet for FOA, HK, 3F og Socialpædagogerne af et trekløver af små bureauer: Designbureauet Formidabel, reklamebureauet Jon Kabell og kommunkationsbureauet Volapyk.
Medie-budgettet har været i den lette ende, og det foreløbige resultat fortæller – ifølge de tre bureauer – at “positiv værdikommunikation tages godt imod på Facebook”.
“Det viser, at det at få formuleret et godt og klart kernebudskab i en kampagne virker. Vi sælger ikke et produkt her – vi starter nærmest en bevægelse. Med lidt humor,” siger journalist Luise Falhof fra Volapyk.
Sidste år fik kampagnens Facebookside 12.000 likes i løbet af årets sidste to måneder. I år er samme antal nået på under en uge. Forskellen er ifølge bureauerne bag, at der i år er satset 100 pct. på online-annoncering og på hele tiden at skabe indhold på Facebooksiden. Her kan man bl.a. lave sit eget “Jeg holder fri”-postkort.
Kampagnens andet ben er aktivisme. Rundt om i landet vil der i løbet af i dag være events, hvor full-size papfigurer af kvindesilhouetter vil præge gadebilledet for at vise, at kvinderne går hjem i dag. Der er desuden udviklet dørhængere, udstansede postkort og vinduesklæb til at understøtte den aktivistiske del af kampagnen.