Trustpilot skaber debat blandt bureauer

Pia Osbæck
pia@bureaubiz.dk

DR Kontant langede i går ud efter Trustpilot. Det skete med afsæt i en undersøgelse udført af et digital bureau. Nu får programmet selv kritik – fra en bureaumand.

Trustpilot kom i ilden i går i DRs Kontant. Det er langt fra første gang, at anmeldersitet får behandlet sine salgsmetoder, som kritikere mener lugter af afpresning.

Men i går var et digitalt bureau med til at støbe kuglerne, idet Dwarf har lavet en analyse, som viser, at en virksomhed, der har et abonnement på TrustPilot, får markant bedre kundeanmeldelser, end hvis man ikke betaler til Trustpilot.

Partner i Dwarf, Peter Grønne, optrådte også i programmet og sagde i den forbindelse:

“Man bilder brugerne ind, at det her er en objektiv ærlig rating af virksomheder. Det er det ikke”.

I en pressemeddelelse, Når kundefeedback bliver forretning, nuancerer Dwarf kritikken af Trustpilot. 

Men nu møder det kritiske program selv kritik – fra en anden bureaumand.

Jonas Sylvest, partner i Hjaltelin Stahl og CEO i HS Direct, kalder på Facebook DR-programmet for ‘unuanceret, statistisk manipulerende og elendig journalistik’.

Stridens genstand er, at Trustpilot tilbyder virksomheder et værktøj – mod betaling – hvor man lettere kan tilbyde kunder at indgive en anmeldelse, end hvis man ikke er kunde hos Trustpilot.

“DR siger, at virksomhederne betaler for gode anmeldelser, og det er skævvridende og dårlig journalistik, “ siger Jonas Sylvest til Bureaubiz og fortsætter:

“Alle virksomheder kan bede deres kunder om at indgive anmeldelser til Trustpilot. Men de virksomheder, der arbejder professionelt med – og har fokus på – at arbejde med kundeanmeldelser, får selvfølgelig flere anmeldelser end dem, der ikke har fokus på det. Og dermed er der også større sandsynlighed for at få bedre anmeldelser, fordi så får de bedre fat i de positive anmeldelser, der ikke kommer af sig selv.”

Jonas Sylvest understreger, at han ikke selv har nogle relationer til Trustpilot – ud over, at han i går gik ind og lavede sin første anmeldelse. Det var af DR.