Hvis det var i Sverige, ville man næppe undre sig, for her trives den politiske korrekthed i fuldt omfang. Men Brasilien? Brasilianere her ikke just ry for at være snerpede.
Ikke desto mindre har undertøjsproducenten, Hope, evnet at producere en række reklamer med topmodellen Gisele Bundchen, der er for meget for selv de brasilianske myndigheder og kvindeorganisationer. De vil derfor have reklamerne trukket tilbage.
Konceptet er meget enkelt: hvordan skal en kvinde fortælle sin mand dårlige nyheder – så som en bule i bilen eller et overtræk på kreditkortet?
Firmaet forsvarer sig med at de bare ville vise, at den brasilianske kvindes sensualitet er hendes bedste forsvar, når der skal afsløres dårlige nyheder.