Af Finn Graversen finn@bureaubiz.dk

7 juryer, 7 juryformænd og ialt 108 jurymedlemmer. Det er et stort apparat, der skal i gang, når Creative Circle skal have kåret årets vindere af CCA.

Deadline for at indsende arbejde til Creative Circle Award er lige op over – man kan dog fortsat nå at tilmelde arbejde et par dage endnu – men samtidig kan Creative Circle offentliggøre det hold som fordelt på syv juryer er inviteret til at kåre vinderne.

Missionen er klar. Som Creative Circles forkvinde udtrykker det, så handler Creative Circle om at “højne det kreative niveau i Danmark ved at fremhæve og hylde alt det bedste arbejde, der er kommet ud af de danske bureauer”.

For at kunne gøre det, så skal man have sammensat en kompetent jury, og her har Creative Circle gennem årene indarbejdet en række systemer til både udvælgelse af jury-medlemmer og selve voteringen, således at det faglige fokus får størst muligt vægt.

I år har man dog justeret lidt på systemerne til udvælgelse af jurymedlemmer.

Hidtil har grundlaget i merit-systemet været de sidste fem års resultater i en række forskellige priser. Det er fortsat udgangspunktet.

“Men vi har også kunnet se, at nogle af branchens meget toneangivende personer – navne, som jeg tror alle vil være enige om, hører til branchens tungeste profiler – ikke er med, fordi de ikke har haft fokus på awards i de senere år. Kigger man 10 år tilbage, så træder de dog stærkt frem, og netop derfor har vi suppleret juryen med medlemmer baseret på hele 10 års meritter,” siger David Asmussen, der i en årrække har styret teknikken i jury-arbejdet.

Herudover har man også søgt at tilføre nogle af de unge talenter, der kan være med til at skabe debat og disrupte voteringen.

“Generelt ønsker vi ikke folk i juryen, der er one-hit-wonders. Der skal mere vedvarende resultater til. Men dem, der i år er inviteret med på basis af det sidste års meritter, de har ikke bare vundet en enkelt pris – de har performet meget stærkt,” siger David Asmussen, mens Dorthe Nielsen tilføjer:

“Vi har været rigtig godt tilfredse med resultaterne i de foregående år. Men vi er i en branche, der forandrer sig med utrolig hast, og vi håber at vi med disse ændringer får tilført både ekstra substans og mere dynamik i arbejdet.”

De syv juryer er fordelt således, at der er tre inden for Advertising. Her er juryformændene:

  • Stig Lauritzen
  • Janne Østergaard
  • Silas Gøttler

Inden for Digital er der to juryer, som skal ledes af disse tre personer:

  • Marcus Fuchs
  • Pelle Martin
  • Mathias Birkvad

Inden for Design er der en enkelt jury under ledelse af:

  • Romeo Vidner
  • Jesper von Wieding
  • Jan Andersen

Endelig er der Direct-juryen, der ledes af:

  • Niels Heilberg

Antallet af medlemmer i hver enkelt jury er sat efter, at man risikerer afbud på selve dagen, og målet er, at der er mindst 12 til stede ved voteringen.

“Der skal være et passende antal for at sikre både spændvidden og at man kan håndtere bedømmelsen af arbejde, hvor der er jurymedlemmer involveret,” siger David Asmussen.

Jurymedlemmerne i Advertising er:
(de skal deles ud på tre juryer)

  • Thomas Hoffmann/& co
  • James Godfrey/CP+B
  • Lasse Bækbo Hinke/WDP
  • Simon Kragh/Freelance
  • Mikkel Møller/freelance
  • Peter Dubienko/freelance
  • Simon Engstrøm/SELIGEMIG
  • Anna Just Melson/freelance
  • Regner Lotz/Konstellation&Republica
  • Peter Farver/freelance
  • Rasmus Gottliebsen/DDB
  • Toke Lotz/Danish Television Productions
  • Simon Naver/UncleGrey
  • Andrew Smart/Mensch
  • Michael Paterson/Agency SPRING
  • Martin Storgaard/& Co
  • Michael Robert/RBLM
  • Rasmus Petersen/WDP
  • Sigurd Bjerre/Brandhouse
  • Olof Steenström/KbKbh
  • Jonas Nørregaard/Envision
  • Jason Mendes/Saatchi&Saatchi
  • Silas Jansson/McCann
  • Tobias Lykke Aggergaard/TBWA&BBDO
  • Andreas Rasmussen/DDB
  • Jimmy Blom/UncleGrey
  • Christian Iversen/Add Iver
  • Jorge Hernandez/Molamil
  • Olivia Muus/Kommunikationsbureauet København
  • Frederik Preisler/Mensch
  • Erik Dahlström/WDP
  • Cliff Kagawa Holm/McCann
  • Mads Ohrt/Black Rabbit
  • Peter Dinesen/Mensch
  • Rasmus Dunvad/Envision
  • Claus Collstrup/HjaltelinStahl
  • Mikkel Elung/Brandhouse
  • Tobias Rosenberg/KbKbh
  • Simon Wooller/Orbit Agency
  • Rene Schultz/Saatchi&Saatchi
  • Heinrich Vejlgaard/RBLM
  • Jesper Schmidt/Wichmann/Schmidt
  • Daniel Norit-Bodilsen, Patchwork
  • Espen Sørensen
  • Robert Cerkez/& Co
  • Kris Bengtsson/CP+B

Jurymedlemmerne i Digital er:
(De skal deles ud på to juryer)

  • Benjamin Bang/ GESCHÆFT
  • Bjarke Kongstad/Magnetix
  • Carl Angelo/UncleGrey
  • Kristoffer Gandsager/CP+B
  • Mads Bjerre/Magic People Voodoo People
  • Mark Rif Torbensen/CP+B
  • Philip Bock/Sponsta
  • Thomas Pries/freelance
  • Jeppe Aaen/Hello Monday
  • Caspar Bock/180LA
  • Felix Nielsen/Relax, we are the good guys
  • Joachim Rye/Designit
  • Michael Vetergaard/Iliketoplay
  • Robert Thomsen/ Spring/Summer
  • Daniel Korn/DIS/PLAY
  • Pia Leichter/Great Works
  • Brian Lund Lauridsen/Set Snail
  • Esben Colstrup Hindhede/Hello Monday
  • Jakob Kahlen/Trouble
  • Jakob Vorre/Designit
  • Karsten Loewe Kirkegaard/UncleGrey
  • Kasper Laigaard/Kasper Laigaard Studio
  • Martin Leslie Chapman/Magnetix
  • Sander Kuypers/Spring/Summer
  • Sebastian Gram/Norgram
  • Søren Smidt/Magic People Voodoo People
  • Torben Bank Larsen/skybrud.dk
  • Bjarne Christensen/SMPLR
  • Bo Fløjborg/Great Works
  • David Adalberth Andersen/Stupid Studio
  • Kasper Møller/DigitasLBI
  • Stine Louise Nordstrand/DR

Jurymedlemmerne i Design er:

  • Jonas Hecksher/e-Types
  • Mads Quistgaard/Urgent
  • Morten Windelev/re-public
  • Andreas Arnild Peitersen/Wrong Studio
  • Jacob Birch/Jacob Birch Studio
  • Claus Due/Studio Claus Due
  • Bo Linnemann/Kontrapunkt
  • Robert Nagy/Heavy
  • Emil Hartvig/Studio C
  • Jens Henrichsen/Bold
  • Gudjon Freyr Oddson/OddFischlein
  • Lars Dyhr/LOW
  • Lars Holme Larsen/Kilo
  • Johanne Bruun Rasmussen/Hello Monday
  • Signe Bjerregaard/andel.by
  • Calle Larsson/Neumeister

Jurymedlemmerne i Direct er:

  • Pernille Strøm
  • Louise Palmerston Plaun/Klausen+Partners
  • Helle Windahl/Nordlid
  • Morten Kold/Magnetix
  • Carsten Maisch Olsen/Director
  • Hjørdis Thorborg/1508
  • Niels Alberg/Beginr
  • Jesper Isholm/Subsero
  • Thorkild Bjerre/Another
  • Ole Rydal/Ogilvy
  • Lars Gardan/freelance
  • Rune Petersen/& Co
  • Rene Sohn Kammersgaard/RBLM
  • Nicolai Stahl/HjaltelinStahl

Endelig vil der blive inviteret yderligere fagfolk til Photography og Direction juryerne. Disse navne er dog endnu ikke klar.

Kommentarer