12 bureauer debuterer i valgkampen

Pia Osbæck
pia@bureaubiz.dk

Valgkampen bliver præget af flere partier, der enten har valgt nye bureauer eller er begyndt at bruge bureauer. Se oversigten over partierne og deres bureauer her.

Opdateret – se nederst

Så kom valget! Og for mange er det nok på høje tid, for valgkampen har været i gang længe.

Først og fremmest har Socialdemokraterne kørt et veltilrettelagt forløb, der reelt startede med Helle Thorning-Schmidts nytårstale, og siden kørt en kampagne med et mix af reklamer og regeringsinitiativer.

Bureaubiz har samlet op på valgkampens bureauer. Der er sket ganske meget. Flere partier har skiftet bureau siden sidste valgkamp, andre partier bruger bureau for første gang, og så er der de partier, der bruger vennerne til at hjælpe med markedsføringen.

Socialdemokratiet har skiftet ud på alle fronter og har hele fire bureauer i spil i denne valgkamp.

Udskiftningen af bureauer betyder, at 12 bureauer for første gang står bag det pågældende parti i en valgkamp. Kun to af partierne har nemlig samme bureauopstilling som ved sidste valg.

For et par partier, er det første gang, at man overhovedet bruger bureau. Det gælder f.eks. Enhedslisten, som hverken har brugt reklamebureau eller mediabureau tidligere, men som denne gang har valgt at bruge mediabureauet Mediabroker. 

De tolv bureauer, der enten for første gang er med i en valgkamp, eller har et nyt parti, de er bureau for, er: 

  • Toftager Tekst & AD (Socialdemokraterne)
  • Cabana (Socialdemokraterne)
  • Green Copenhagen (Socialdemokraterne)
  • Mediacom (Socialdemokraterne)
  • Partners (Konservative)
  • Vizeum (Konservative)
  • Blackwood Seven (Liberal Alliance)
  • whitecloud (Radikale)
  • Kommunikationsbureauet København (Socialistisk Folkeparti)
  • PHD (Socialistisk Folkeparti) 
  • Creaco (Kristendemokraterne)
  • Mediabroker (Enhedslisten)

Desuden er Liberal Alliances freelancer, Emil Thomassen, ny.

Per Toftager, der ejer Toftager Tekst & AD var ved valget i 2011 bureaumand for Socialistisk Folkeparti. Den gang var det dog som direktør for Verdens Mindste Bureau. 

Flere partier har valgt at samarbejde med nogle, der i forvejen står tæt på partiet. I nogle tilfælde er det mere åbenlyst end andre, at det er folk, der har en relation til partiet.

F.eks. har Radikale valgt whitecloud som bureau, hvor Henrik Kjerrumgaard er partner. Han var tidligere særlig rådgiver for Margrethe Vestager, og før det var han pressechef hos de Radikale.

Dansk Folkeparti har de sidste mange år brugt Apple Farm Grafik og Reklame, der er ejet af Yvette Espersen, som er veninde med Pia Kjærsgaard og gift med DFs folketingspolitiker Søren Espersen.

Søren Kenner har været med i Liberal Alliances visionsgruppe, og også Alternativet bruger netværket. For nylig kørte de en drillekampagne mod Konservative, som var udviklet af Saatchi & Saatchi. Kampagnen var en vennetjeneste fra creative director Regner Lotz.

Video i valgkampen og stort tryk på de digitale medier

Politisk tv-reklame er forbudt, men stort set alle partier bruger film i valgkampen.

Mens et par af partierne – Venstre og Socialdemokraterne – vil bruge webtv, vil partier som Alternativet og Enhedslisten bruge film på egne onlinekanaler og på de sociale medier.

Det digitale approach er i det hele taget mere i brug end tidligere. Selv Dansk Folkeparti, der med pressechef Søren Søndergaards egne ord er ’lidt langsommere end de andre partier’ til at tage de nye medier til sig, er nu gået i gang med at markere sig på de sociale medier og vil lægge et stort tryk dér.

Også Konservative melder ud, at den digitale satsning bliver stor, og socialdemokraternes partisekretær, Lars Midtiby, mener, at denne valgkamp bliver mere digital end nogensinde før, og at tempoet er skruet op – både hvad angår mediedækning og kampagnemæssigt.

Partiernes budget

Det er ikke alle partier, der har lige meget lyst til at fortælle, hvad de bruger af penge i valgkampen, selv om det vil kunne aflæses senere i deres regnskaber.

Kun Socialdemokraterne melder klart ud, at de vil bruge flere penge end sidst, selv om de ifølge egne ord ikke regner med at nå op på Venstres niveau. SF melder ligeså klart ud, at de vil bruge færre penge, og at det skyldes, at der er færre medlemmer end tidligere og derfor færre penge at gøre godt med.

Oversigt over partiernes bureauer og forventede marketingindsats i forbindelse med det kommende folketingsvalg

Indsamlet af Bureaubiz i uge 16.

Socialdemokraterne

  • Bureau: Toftager Tekst & AD, Cabana, Green Copenhagen.
  • Bureau ved valget i 2011: Advice.
  • Mediabureau: Mediacom. Ved sidste valg: Mercantilia.
  • Hvor mange penge vil I bruge på valgkampen: Flere end sidst, hvor der blev brugt 12 mio.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Ja, der er dog altid mere, der kan laves.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Alle platforme.

Venstre

  • Bureau: Hjaltelin, Stahl & Co (samme som ved sidste valg).
  • Mediabureau: MEC (samme bureau som ved sidste valg).
  • Hvor mange penge vil I bruge på valgkampen: Det samme som sidst.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Materiale er klar. Noget er trykt og noget er klart til at gå i trykken.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Alle platforme.

Konservative

  • Bureau: Wibroe, Duckert & Partners.
  • Bureau ved valget i 2011: Adtomic. I 2007 brugte man Kunde & Co. Siden valget i 2011 har man haft et samarbejde med Integral – et samarbejde, som er stoppet på grund af en strid om betaling.
  • Mediabureau: Vizeum. Ved sidste valg: Maxus
  • Hvor mange penge vil I bruge på valgkampen: Der fundraises stadig for at skaffe penge.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Vi er klar.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Meget fokus på outdoor og den digitale satsning bliver også stor. Dialogbaseret satsning på Facebook er vigtig.

Dansk Folkeparti

  • Bureau: Apple Farm Grafik og Reklame (samme som ved sidste valg).
  • Mediabureau: Intet (heller intet ved sidste valg).
  • Hvor mange penge vil I bruge på valgkampen: Formentlig 6 mio. kr.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Vi er klar.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Vi øger på nettet generelt og på de sociale medier i forhold til, hvad vi har gjort tidligere. Og så vil vi som sædvanligt bruge print, radio og outdoor.

Liberal Alliance

  • Bureau: Laver det meste selv, men får hjælp af Søren Kenner og freelancer Emil Thomassen. Liquid Minds har været inde over den frihedskampagne, der lige har kørt.
  • Bureau ved sidste valg: Kenner & Co.
  • Mediabureau: Blackwood Seven. Ved sidste valg brugte man Off-Road.
  • Hvor mange penge vil i bruge på valgkampen: Vil man ikke sige noget om, men bruger formodentlig procentuelt flere penge før valgkampen går i gang end de andre gør.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Ja, klar, men man får hele tiden ideer og der flyttes lidt om hele tiden.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Primært sociale medier og print i dagblade, måske lidt radiospot og banner.

Radikale

  • Bureau:. White Cloud (intet bureau ved sidste valg).
  • Mediabureau: Mindshare (samme som ved sidste valg).
  • Hvor mange penge vil I bruge på valgkampen: Ønsker ikke at oplyse.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Ja, klar med valgplakater, foldere og flyers mv.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Outdoor, online og print.

Socialistisk Folkeparti

  • Bureau: Kommunikationsbureauet København. Sidste valg: Wasabi og Danmarks Mindste Bureau. Tidligere Kompas Kommunikation.
  • Mediabureau: PHD. Ved sidste valg: Mediacom.
  • Hvor mange penge vil I bruge på valgkampen: Ikke endelig overblik, men betydeligt mindre end sidste gang fordi der er færre medlemmer og det giver færre penge.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Ja.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Det kommer an på hvornår valget kommer. I hvert fald de klassiske som print og online bannere. Desuden satses meget på de sociale medier. Det kan blive svært at få plads på outdoor.

Kristendemokraterne

  • Bureau: Creaco i Risskov. Ved sidste valg: Bates Y&R og Tilsted Communication.
  • Mediabureau: intet.
  • Hvor mange penge vil i bruge på valgkampen: Samme som sidst: 1,5 mio kr. plus det lokale.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Helt klar.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Primært radio tv og de sociale medier. Lidt print annoncering.

Enhedslisten

  • Bureau: Intet.
  • Mediabureau: Mediabroker (intet).
  • Hvor mange penge vil i bruge på valgkampen: Ca. 3 mio. kr. – selve annoncebudgettet er på ca. 700.000.
  • Er I klar med kampagne-materiale Stort set.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Primært print og sociale medier. Men på de sociale medier bliver det mere indhold end annoncer.

Alternativet

  • Bureau: Bruger frivillig arbejdskraft.
  • Mediabureau: Maxus.
  • Hvor mange penge vil I bruge på valgkampen: Alle dem, vi kan, men det er ganske lidt. Kandidater betaler selv. Spidskandidater får en valgplakat.
  • Er I klar med kampagne-materiale: Vi bliver ikke helt klar, med mindre valget kommer i september.
  • Hvilke medietyper vil I lægge særlig vægt på: Primært sociale medier og valgplakater. Og så er vi vist det eneste parti, der har en snapchat strategi.

Opdatering: Efter publiceringen af artiklen har Alternativet meddelt, at de nu bruger Saatchi & Saatchi som bureau ligesom Maxus for nylig er blevet valgt som mediabureau.