En række marketing-journalister nøjes ikke med at beskrive kampagner. Én gang om året bedømmer de dem også. Det sker ved Epica Awards, hvor repræsentanter fra branchemedier i 44 lande identificerer de bedste kreative arbejder.
Næsten 4.000 arbejder – en stigning på 5 pct. i forhold til sidste år – fra 75 lande er indsendt, og nu er hovedparten sorteret fra og klar til præsentation for storjuryen, der mødes i Berlin 16.-18. november.
3 dansk-producerede arbejder deler 6 shortlister:
- Robert/Boisen & Like-minded vandt sidste år dobbelt-guld og en enkelt bronze for ”Do It For Denmark”. I år er bureauet tre-dobbelt nomineret for opfølgeren ”Do It For Mom”.
- DigitasLBi har to æg i nominerings-kurven, for et og samme arbejde; Volvo XC90.
- Dertil kommer Spring/Summer med Beagle-kampagnen for Podio.
Den 19.-20. november vil vinderne af først guld og Grand Prix, og siden sølv og bronze blev offentliggjort.