Ryanairs image var i forvejen ikke godt og nu er det blevet endnu dårligere. Men det betyder ikke noget for danskernes lyst til at flyve med det omstridte flyselskab, skriver Berlingske.
Fra årets start til medio juli er Ryanairs image faldet med 32 procent, mens købsintentionen er steget med 3 procent.
Målingen fra YouGov viser, at der er en relativ stor forskel på, hvordan kunderne og de der ikke kunne drømme om at flyve med Ryanair, bedømmer selskabet.
Mens danskerne samlet set giver en score på 33 på en skala fra minus 100 til plus 100, så bedømmer Ryanair-kunder selskabet til 43.
”Det er typisk for en virksomhed som Ryanair, at det overordnede brand-indeks ikke direkte korrelerer med købsintentionen. Hvis man vælger Ryanair, gør man det ikke på baggrund af deres image”, siger Lars Gylling, kommunikationschef for YouGov siger til avisen.
Turismeforsker på Roskilde Universitet, Jens Friis Jensen supplerer:
”Ryanairs målgruppe lader til at være relativt upåvirket. De overvejer stadig at købe billet med Ryanair. Det er fordi, man vælger Ryanair på grund af prisen og ikke så meget andet. Rejser er noget, folk prioriterer højt, og den lave pris, som Ryanair kan tilbyde, er for nogle den eneste mulighed – for andre er det blot en kold kalkule, der gør, at der så er flere penge til resten af ferien”.
Ifølge avisen lukker Ryanair både sine baser i København og i Billund i denne uge. I København fortsætter man med at betjene de 12 eksisterende ruter, dog ud fra baser i andre lande. I Billund vil to ruter blive lukket.
Berlingske Business, p. 4.