Man behøver ikke søge hosde største og mest visionære annoncører for at finde visioner om fremtidens markedsføring.
Campex Vejle står for markedsføringen af det tyskproducerede campingvognmærke Hobby, og det sker gennem 19 forhandlere. Men firmaet har konstateret, at den traditionelle annoncering ikke rigtig virker så godt mere.
“Vi er selvfølgelig optaget af at få mest mulig værdi ud af vores investeringer, og her har vi i de senere år oplevet, at specielt printmediet ikke rigtig virker så godt mere. Derfor ønsker vi at søge nye veje markedsføringsmæssigt,” siger direktør Ib Langkær, Campex.
På den baggrund har firmaet haft en dialog med nogle bureauer, og det har ført til at man har indledt et samarbejde med Shark & Co, der holder til i Horsens.
”Markedet for campingvogne er meget presset. Vi har længe ønsket, at tilbyde vores forhandlere tiltag og aktiviteter, som kan skabe trafik og salg i butikkerne, og det skal Shark & Co hjælpe os med. Målet er at søge at komme tættere på slutbrugerne og markedsføre os på en måde, der skaber større involvering og engagement,” siger Ib Langkær og fortsætter:
“De respekterer markedspladsen, udfordringen og så har bureauet et udtalt ønske om at optimere vores investering og indsats. Endelig har de fuldt ud forstået, at vores forhandlere altid ønsker operationelle og brugbare værktøjer.”
Ib Langkær fremhæver desuden vigtigheden af at finde en samarbejdspartner, der rent faktisk har en indsigt i og forståelse for camping-livet.
Hobby Campingvogne er Europas største mærke.