Cannes Lions handler ikke kun om store kampagner og netværksdrinks. For otte unge danskere – heriblandt Asbjørn Højris Schmidt fra Vestjysk Bank – og som lige har færdiggjoft Tekstlinjen på Den Danske Reklameskole – samt Oliver Birk Wisholm fra Superego har ugen budt på hårdt, intenst arbejde med en skarp deadline. De deltager i Young Lions 2025, hvor konkurrencen lød på at løse en kreativ opgave på blot 48 timer. Og briefen var ekstra svær i år, lyder det.
Idéen kom allerede på første dag. Enkel og klar. Måske for enkel, tænkte de. Men trods tvivl undervejs valgte de at holde fast – og nu er opgaven afleveret. Fredag kl. 11.00 får de svaret: Var det en vinder, eller må de hjem med erfaringen i stedet for en medalje?
Læs mere om deres proces og overvejelser på Asbjørns LinkedIn-profil, og se Olivers video fra de første dage i Cannes, filmet midt mellem opgaveløsning og alt det andet, Cannes frister med.