Derfor uddelte juryen ikke DIA’s hoved-pris

Peter Engholm
peter@bureaubiz.dk

”Digital First” hed taglinen for DIA15. Men prisen af samme navn – den overordnede vinder – forblev på hylden.

Indsendelserne satte rekord og cementerede Danish Internet Awards position som den største digitale pris herhjemme, og niveauet var højt … men – for der var et men – dét arbejde, der efter juryens mening stak frem og stak af, var der ganske enkelt ikke.

Man kan mene, at 23 kategori-vindere og 2 særpriser også er en slat at uddele, men Digital First er immervæk en special award og den overordnede vinder af DIA.

Juryformand Thomas Pries forklarer fraværet af vinderen således:

”Digital First er – som navnet antyder – en kampagne, der starter digitalt, og som folder sig ud på andre kanaler. Der var sindsygt godt arbejde i alle kategorier og dermed en stor mængde værdige vindere, men ikke rigtig en case i år, som overordnet set var lige i skabet. Den oplagte, samlede vinder var der ikke. Det var de fem juryformænd og jeg enige om.”

Thomas Pries tilføjer om Digital First:

”Det handler ikke om blot at være med, men om at gøre det ekstraordinært godt, og juryen uddeler ikke trøstpræmier. Andre awards har guld, sølv og bronze, det har DIA ikke – og det vil heller ikke give mening at uddele en pris, der skal tjene til inspiration for andre, i bronze.”

DIA15 har en tagline, der hedder Digital First – er det ikke ironisk, at prisen af samme navn forbliver på hylden?

”Vores ambition med DIA er løbende at hæve niveauet. Dertil kommer, at Digital First er ikke en pris, man sender ind til, men et arbejde, juryen ønsker at fremhæve. Det er et udtryk for et niveau, man kan stræbe efter. Og vi måler os nu engang op mod bl.a. Sverige og ikke Færøerne,” siger Thomas Pries.