Fortsat vækst i Danmarks næststørste mediabureaugruppe

Finn Graversen
fg@kabelmail.dk

Den var dog mere beskeden end de foregående år, hvor Aegis Media voksede markant.

Lidt har også ret – og når man efterhånden har fået en størrelse, der fylder godt i kommunikationsverdenen, så kan det være svært at opretholde et højt væksttempo.

Men der står altså en lille vækst ud for Aegis Medias 2013 regnskab. Virksomheden er blevet overtaget af Dentsu og det officielle navn er således nu Dentsu Aegis Network.

Gruppen rummer kendte brands som Carat, Vizeum, Isobar, iProspect og Promovator, men de er nu fusioneret ind i Dentsu Aegis Network, således at man ikke kan se deres resultater. Der aflægges kun et samlet regnskab. Det er sket for at lette administrationen.

Samlet opnåede man en beskeden vækst på både omsætning, bruttoavance og bundlinje. I de foregående 4 år er gruppen vokset med omkring 33 pct. på bruttoavance, mens resultat før skat sidste år faldt en anelse tilbage.

Overskudsgraden landede i 2013 på 21,6, og Dentsu Aegis Network har således gode muligheder for fortsat at være den bedst indtjenende mediabureaugruppe.

Nøgletal for Dentsu Aegis Network

  • Omsætning 1476,211 mio. kr. +1,7 pct.
  • Bruttoavance 162,053 mio. kr. +1,6 pct.
  • Bruttoavance pr. medarbejder 964.601 kr. -6,9 pct.
  • Lønandel 56 (54)
  • Resultat af primær drift +34,187 mio. kr. +2,8 pct.
  • Resultat før skat +35,037 mio. kr. +3,0 pct.