I sidste uge valgte Jakob Blom at lukke Allright Agency via en konkurs.
Bureauet med den tidligere Bates-kreative og -partner ved roret – og med DSBs Harry på cv’et – havde i grunden et ganske fornuftigt år bag sig: Kreativt med dobbelt-bronze ved Creative Circle Award og en bronze ved Eurobest, og økonomisk på den måde, at det faktisk var bureauet, der holdt konkursen fra døren.
Jakob Blom forklarer det således:
”Gennem de seneste syv år har jeg kæmpet med en større gæld fra mine tidligere ejendomsinvesteringer, og det har tynget dagligdagen i Allright Agency så meget, at jeg fandt det mest forsvarligt ikke at fortsætte driften i de nuværende rammer.”
Det falder – desværre – i god tråd med, hvad Jakob Blom sagde til Bureaubiz forrige efterår: ”Uden bureauet tror jeg, at jeg nok var væltet”.
En gennemgribende rekonstruktion, der varede ni måneder og sluttede et stykke inde i 2013, kunne imidlertid ikke forhindre et fald.
”Likviditeten var presset, og efter rekonstruktionen viste dens betingelser sig at være for hård en opstart,” siger Jakob Blom.
I forlængelse af rekonstruktionen udtrådte den tidligere direktør i Kunde & Co, Hans-Henrik Rasmussen, af bestyrelsen i Allright Agency.
Jakob Blom tilføjer, at det fremadrettet er hans ønske at fortsætte de sunde aktiviteter og gode kunderelationer i et nyt og stærkere bureau set-up.
”Der er i skrivende stund indgået aftale omkring et fremtidigt samarbejde, hvor min rolle udelukkende bliver at være kreativ – i første omgang uden ledelsesansvar. Jeg fortsætter ikke på egen hånd, men på længere sigt er der mulighed for både ledelse og partnerskab,” siger Jakob Blom.
Han vil i løbet af nogle uger kunne præsentere det nye set-up. Indenda ser han kortvarigt tilbage:
”Det er i sagens natur med ærgrelse, at det ikke er lykkedes at fortsætte, for jeg har virkelig kæmpet i de syv år, men når det så er sagt, er det også med en stor lettelse, at jeg nu kan koncentrere mig 100 pct. om det kreative arbejde – og byde min familie derhjemme en lidt roligere tilværelse.