Irmahønen har i over 60 år lagt neonæg på tagget af en bygning ved Dronning Louises bro i København. Tre skilte samt et ur og en kalender fra Irma lyser op ved Sortedam Dosseringen, og nu får de selskab af en ung konkurrent.
Nemlig.com har nemlig taget plads ved siden af Irma-reklamerne – på hjørnet af Nørrebrogade og Sortedam Dosseringen.
”2014 er året, vi bøjer i neon. Og vi er utrolig stolte af, at vi nu også kan kaste lys over søerne og københavnerne på denne historiske beliggenhed, som de fleste kender,” siger Stefan Plenge, der er adm. direktør hos nemlig.com.
Skiltet forestiller nemlig.com logoet samt den såkalldte nemligbil, som figurerer efter logoet. Farven på logoet er holdt i orange, hvor nemligbilen forbliver tro mod den virkelige version. Skiltet er 3 meter højt og 18 meter langt.
Nemlig.com åbnede den 25. august 2010 og er i dag – med egne ord – Danmarks største online supermarked med over 300 ansatte og en omsætning på et trecifret millionbeløb.