I kender sikker den selvironiske vending: Jeg kommer først senere i morgen, til gengæld går jeg tidligt!
Den samme ironi går igen her: Kvinder betaler mere for varerne, til gengæld får de også mindre i løn.
For ifølge både engelske og amerikanske undersøgelser, betaler kvinder mellem 7 og 37 procent mere for visse produkter end mænd gør. Det skriver Jyllands-Posten i dag.
Det er varer, som er målrettet kvinder, men som oftest er (stort set) ens, f.eks. cowboybukser, legetøj og plejeprodukter.
F.eks. et par Levi’s 501 CT, som er 46 procent dyrere i damemodellen end herremodellen. Eller en barberskraber, som er 49 procent dyrere, når den er lyserød.
The Times kan – efter at have gennemgået flere hundrede varer i Storbritannien – som er lavet i henholdsvis en kvinde- og mandeversion – dokumentere, at produkter, der er målrettet kvinder, i gennemsnit er 37 procent dyrere.
I USA har New York Citys kontor for forbrugerhold genemgået 800 produkter og fundet ud af, at kvinder i gennemsnit betaler 7 procent mere for varerne end mændene.
Det er et simpelt spørgsmål om udbud og efterspørgsel, mener Dorte Wimmer fra Retail Institute . Og Louise Byg Kongsholm fra Pej gruppen supplerer til avisen:
”Kvinder bruger mange penge på livsstilsprodukter og går mere op i, at det er det helt rigtige par jeans, og at barberskraberen er lyserød. For dem handler det om identitet, luksus og selvforkælelse. Jo dyrere et produkt er, des større er selvforkælelsen. Det kan være forklaringen på, at producenterne i mange år har kunnet tage en ekstra høj pris for produkter målrettet til kvinder.”
Men er det så lovligt at sammenlignelige produkter er dyrere, når de henvender sig til kvinder?
Det forsøger Susanne Fischer, der er chefkonsulent i sekretariatet for Ligebehandlingsnævnet, at give et bud på i avisen:
”Udgangspunktet er, at man ikke må forskelsbehandle kønnene og tage forskellige priser alene p.g.a. kønnet. Hvis der er tale om præcis det samme produkt, som får en anden pris p.g.a. køberens køn, vil det være ulovlig forskelsbehandling.”
Susanne Fischer understreger dog samtidig, at man ikke har behandlet en sag om prisforskelle på f.eks. tøj og barberblade.
Til gengæld har man behandlet sager om at mænd skal betale mere for at komme ind på diskoteker og swingerklubber og den slags sager er ulovlige, siger Susanne Fischer til avisen:
”Den slags sager har vi mange af. Giver man den samme ydelse, må der ikke være forskellige priser for mænd og kvinder.”
Jyllands-Posten, p. 8-9.