Mød manden, der greb Den Nye Danske Kreativitet

Peter Engholm
25@mail.dk

Niels Heilberg reagerede spontant, da han fik arrangeret Creative Circle-dagen om vejen frem for den danske bureau-kreativitet. Den frivillige indsats er omfattende, men belønnes nu.

Formandskabet i Creative Circle er, hvad personen på posten selv lægger i det – og det er en del, hvis man ser på Niels Heilberg. Arrangementet Den Nye Danske Kreativitet, der i forrige uge fyldte Pressen i Politikens Hus i København, fik han hurtigt berammet og givet indhold – hvorefter det krævede sammenlagt to ugers fuldtidsbeskæftigelse at få tilrettelagt selve dagen.

Frivilligt og ulønnet – eller ikke helt ulønnet; for indsatsen er blevet honoreret med særdeles positive reaktioner hele vejen rundt og et udtalt ønske om mere af samme skuffe, tak.

”Som Creative Circle-formand ville jeg noget mere: Der har manglet et omdrejningspunkt og et opsamlingssted for viden og dialog. Derfor slog jeg til, da Matias Palm-Jensen (chef for McCann i Norden, red.) sidst i juni i en artikel fortalte danske bureau-kreative, at ”your portfolio sucks”. Selve kritikken var sekundær, det var responsen, jeg bed mærke i: Den var konstruktiv, sober, nysgerrig og fagligt funderet. Og mange af dem, der bød ind med begavede bud på, hvad der skal til for at fremme dansk bureau-kreativitet, var nogle, der ikke normalt blandede sig i debatten. Jeg tænkte: Det skal ud i det åbne rum,” siger Niels Heilberg.

Idé og talere på plads på en aften og formiddag

Creative Circle havde sammen med Polfoto allerede Pressen på hånden, og Niels Heilberg slog til:

”Jeg ringede til Polfoto og til debattørerne samme aften og næste formiddag – skabt ud fra en tråd på én artikel. Og Anders Wik fra Creative Circle udtænkte Den Nye Danske Kreativitet. Det var inspireret af Det Nye Danske Køkken – et eksempel på en branche, der har genopfundet sig selv – og i erkendelse af, at Danmark allerede gør sig bemærket kreativt inden for gastronomi, arkitektur og film.”

Et kig på Niels Heilbergs cv fortæller, at rødderne til bureauerne er betydelige – en håndfuld år hos både Ogilvy, DDB og PeopleGroup, nærmere bestemt kreativ direktør i AdPeople og NetPeople samt partner i Wibroe, Duckert & Partners. Dertil kommer et år på Brandhouse og knap et par år hos RelationshusetGekko.

Én ting er, at hjertet banker for bureau-kreativitet – hjertet er også på rette sted: Niels Heilberg løb for 15 år siden Reklame for Alvor i gang, CSR-aktiviteten i kommunikationsbranchen, der hvert år støtter en god sag med medie-indrykninger for 6-9 mio. kr.

CSR-tilgangen og bureau-aktiviteten blev forenet i The Aid Agency, som Niels Heilberg stiftede med Andrew Smart i 2005, og som holdt sit fokus på ansvarlighed og CSR i fire år, indtil finanskrisen lukkede bureauet.

I dag er Niels Heilberg medejer af HumanConsult, der leverer netværk og nyheder til HR-professionelle i Danmark.

Massivt rygstød fra branchen

Men det var ikke kun bureau-netværket, men alle de personer, der var kommet med konkrete input til tråden i artiklen, som  Niels Heilberg ringede til en juni-aften og -formiddag. Alle sagde ja til at deltage på dagen – i september. I den mellemliggende tid brugte Niels Heilberg sammenlagt ca. 80 timer på at finpudse og tilrettelægge dagen.

”Talerne blev briefet: Udpeg en retning, peg ikke fingre. Det er din personlige erfaring og dine personligt bedste råd, ikke firmaets bedste råd, vi vil høre om,” siger Niels Heilberg.

Hans indsats er som antydet kun lige begyndt, men er allerede blevet belønnet:

”Rygstødet er der: Tilbagemeldingerne lyder fra alle sider, at vi skal have mere af det hér: Åbenhed omkring kreativitet og processerne, og ikke forsøge at holde hemmeligt, hvem der er dygtige. Talerne på Den Nye Danske Kreativitet er blevet bedømt, og deres indsigt og mod har fået ros – og her må jeg nok nævne Søren Christensen fra Robert/Boisen som topscorer,” siger Niels Heilberg.

Fagligt arrangement knyttes til Creative Circle Award

Selv samme Søren Christensen efterlyste i sit oplæg en faglig dag i forbindelse med Creative Circle Award – og den kan allerede nu præsenteres: Creative Circle holder et fagligt arrangement, hvor deltagerne kommer bagom en række af de nominerede arbejder.

Ud fra en lang række samtaler kan Niels Heilberg konstatere, at interessen for at dele tanker og råd med andre var – og er – så stor, at man snildt kunne holde tre hele dage a la Den Nye Danske Kreativitet. Og der kommer mere inspiration og konkrete eksempler:

”Et arrangement med 275 deltagere var godt at begynde med. Vi har diskuteret bureau-kreativiteten før, men ikke i en form, hvor alle kan få færten af den. Der følger flere af samme salgs, blot kortere og mere specifikke emner. Der kommer også mere intime fora, hvor vi kan debattere mere – og dybere – og lære flere at kende, samt arrangementer af mere social karakter,” siger Niels Heilberg.

Vejrer morgenludt

Reaktionen på en dagsorden, der både blev grebet og skabt, er – frataget enkelte korslagte arme og bortvendte rygge – faktisk udpræget positiv:

“Jeg fornemmer, at folk på bureauerne – reklame, digital, design – vejrer morgenluft. Der er ikke en enkel løsning, og ikke en enkelt, der har den – på den måde er der flere, der kan blive en del af løsningen.”

Og noget kan tyde på, at den kommende tid vil trække yderligere på Niels Heilbergs konto for formandsarbejde:

” Vi har – for mig at se – seks emner liggende foran os, der alle har noget med Den Nye Danske Kreativitet at gøre: Talentmassen, Uddannelserne, Lederskabet på bureauerne, Samarbejdet internt på bureauer, Samarbejdet bureauerne imellem og Samarbejdet mellem bureauer og annoncører. Tilsæt så meget mere inspiration og konkrete eksempler. Det har rigtig mange efterspurgt, og det vil følge. Vi har kun lige pirket i overfladen,” siger Niels Heilberg.

Elsker bureau-branchens playfulness og skævheder

Men hvorfor bruge så mange timer på Den Nye Danske Kreativitet og en branche, som han ikke dybt nede i længere? Det er der ifølge manden selv mange grunde til:

“Det gør mig apolitisk, at jeg ikke har aktier nogen steder. Og så det helt banale: Jeg – og  Creative Circle – vil bare gerne branchen det bedste. Personligt har jeg levet hele mit voksenliv i den, og elsker dens skævheder, playfulness og muligheder. Men den har også sine udfordringer. Som organisation taler vi med alle på tværs af brancher, unge som erfarne. Og de muligheder og det netværk, som der skabes, skal branchen selvfølgelig have glæde af, fordi den har fortjent det. Længere er den ikke.”