Adapt ansætter fem nye medarbejdere

Adapt får en senior backend developer, backend developer, optimization consultant, UX-designer og en filmproducer.

Jakob Lau ansættes som senior backend developer hos Adapt i København.

Han kommer fra en stilling som Tech Lead hos Peytz & Co.

Jakob Lau skal være backend lead i et af Adapts teams, og har erfaring som udvikler samt på Drupal-platformen.

Han er uddannet datamatiker fra Ballerup Handelsskole.


Jakob Lau

Marcin Slezak ansættes som backend developer.

Han kommer fra Zenbu Social.

Marcin Slezak skal stå i spidsen for udviklingen på flere af Adapts kunder, og har erfaring fra flere digitale bureauer. Han udvikler primært på Drupal-platformen.

Han er uddannet datamatiker fra Ballerup Handelsskole.


Marcin Slezak

Peter Seestedt Weikop ansættes som optimisation consultant.

Han kommer fra Simple Solution.

Peter Seestedt Weikop kommer til at indgå i afdelingen Adapt Conversion, og skal hjælpe kunderne med at optimere deres digitale løsninger. Han har kompetencer i SEO og Google Adwords.

Han er uddannet fra Copenhagen Business Academy.


Peter Seestedt Weikop

Frederik Skals ansættes som UX-designer.

Han kommer fra Knowledge Cube.

Frederik Skals skal rådgive Adapts kunder, samt udarbejde digitale koncepter og værdiskabende oplevelser til brugerne.

Han er uddannet fra ITU i København.


Frederik Skals

Thomas Hasse ansættes som filmproducer.

Han kommer fra base1.

Thomas Hasse har været et halvt år i Hollywood for at udvikle sine filmkompetencer, som led i sin afsluttende uddannelse.

Han er uddannet i film- og medievidenskab fra Københavns Universitet.


Thomas Hasse