Digital strateg fylder 50

Søren Queitsch, partner og direktør i Peytz & Co fylder 50 år den 18. september.

Søren Queitsch har været aktiv i den danske medieverden siden starten af 1990’erne, og de fleste lærte ham at kende som direktør for it-mediehuset IDG Danmark – som blandt meget andet udgav avisen Computerworld.

Her var Sørens primære opgave at flytte de mange udgivelser fra papir til net, i takt med at indtægterne fra de papirbårne medier forsvandt.

IDG blev et af de få danske mediehuse, hvor den forandring lykkedes.

Disse erfaringer bruger han i dag, hvor han som partner i Peytz & Co arbejder med en lang række af landets største virksomheder, organisationer og mediehuse – om netop den digitale transformation.

Søren Queitsch har varetaget en lang række internationale bestyrelsesposter i Europa og på eksotiske markeder som Australien, Indien og Brasilien.

Typisk i selskaber, der har brug for en ny strategi med udgangspunkt i den digitale forandring.

Søren Queitsch har også varetaget bestyrelseshverv i en lang række brancheorganisationer, herunder Danske Medier og FDIM.

Søren Queitsch var medstifter af Gigtforeningens cykelprojekt Hjælperytterne, samt Børnenes IT-Fond sammen med Lisbeth Zornig og Birger Hauge.

Fonden samler penge ind til it-udstyr til børn anbragt på børnehjem og institutioner.



Privat er Søren Queitsch gift med Berit Siiger. Parret bor i Gentofte nord for København, med den sidste af det yngste sæt tvillinger – første sæt er fløjet fra reden.



Søren Queitsch er ivrig cyklist og har været med Team Rynkeby til Paris og Hjælperytterne til Oslo.

De senere år er kærligheden for de lange cykleture dog skiftet ud med cykling i bjergene, og i sommer blev det første La Marmotte (et cykelløb i Alperne) gennemført.