Nørgård Mikkelsen: Tiden er til mere rationel kommunikation

Finn Graversen
fg@kabelmail.dk

I hvert fald hvis man skal markedsføre køkkener. Bureauet har skabt et nyt univers til Invita Køkkener.

Tiden er til, at rationel kommunikation får større betydning. I hvert fald hvis man markedsfører et produkt som køkkener – men Nørgård Mikkelsens kontaktdirektør, Bodil Ipsen, hælder dog til at tro, at det også rammer ind i andre produktområder.

”Jeg tror på, at tiden er til, at forbrugerne gerne vil have mere reel og brugbar information,” siger Bodil Ibsen.

Helt konkret har Nørgård Mikkelsen netop udviklet et nyt univers til Invita Køkkener, der er en mangeårig kunde hos bureauet. Hidtil har man markedsført Invita langt mere emotionelt ved at anvende rigtige, glade Invita kunder og fokusere på det personlige valg som f.eks. med: ”Det er ikke et Invita køkken, det er et Lars og Rikke køkken.”

”Vi har sammen med Invita arbejdet meget med customer journey og afdækket, hvad kunderne lægger vægt på hvornår i købsprocessen. Det handler meget om pris, kvalitet og funktionalitet,” siger Bodil Ibsen og fortsætter:

”Et køkken er en ret stor investering, som typisk strækker sig over længere tid. Ret tidligt i den proces begynder forbrugerne at sortere fra i forhold til, hvad de ser som relevante muligheder, og her spiller mere rationelle forhold en større betydning end emotionelle. Invita risikerer at blive sorteret fra af for mange, hvis man alene slår på de emotionelle parametre.”

Bodil Ibsen peger endvidere på, at et køkken er så stor en investering, at den skal holde i mange år, og derfor tænker man sig godt om.

”Det er rigtigt, at der i markedet også er en anden bevægelse, hvor folk skifter køkkener hurtigere og derfor køber billigere ind. Men det er kun en del af markedet – der er andre, som tænker mere langsigtet, og som ønsker et køkken, der kan holde i mange år – både designmæssigt og i forhold til kvaliteten. Det er her Invita har sin plads,” siger Bodil Ibsen.

Hun erkender, at det emotionelle typisk er det, der kan adskille det ene brand fra det andet, fordi produktegenskaber let kan komme til at ligne hinanden.

Derfor er der selvfølgelig et behov for at tilføre nogle ting, som skiller sig ud.

Det har Nørgård Mikkelsen løst ved at tilføre et lille rumvæsen, der viser rundt i køkkenet.

https://www.youtube.com/watch?v=ciintTfAZiQ

”Samtidig er det vigtigt, at vi får sat fokus på nogle fede løsninger, som man ikke bare finder hos alle andre producenter,” siger Bodil Ibsen.

Rumvæsenet er udviklet over seks måneder i samarbejde med instruktør Peder Pedersen. Grading og look er lavet hos Gimmick, og Mettelise Film har været produktionsselskab. Optagelserne er lavet i Vejle, hvor køkkenerne står.

Universet går under navnet ”Godt tænkt”, og TV-kampagnen bliver underbygget med online cases og magasiner baseret på kundernes konkrete løsninger.

”Godt tænkt” beskriver kernen i Invita-brandet, og det er enkelt og let at arbejde med for vores konsulenter i butikkerne. Dette har også været en vigtig parameter for os, da platformen jo kun får succes, hvis vi efterlever det i butikkerne og overfor kunderne,” siger Helle Fyllgraf, marketingdirektør i Invita.