For knap en måned siden fusionerede de to aalborgensiske webbureauer, Konxion og Ultimate Web med førstnævnte som det forsættende navn.
Nu melder man ud, at man opkøber SEO-bureauet Opfart, der tidligere hed SEO Nord.
Opfart drives af Per Allerup og står bag SEO-værktøjet, RinyRocketLab, der har 1.100 brugere. Per Allerup bliver teamchef på Konxions kontor i Aalborg, men skal også rådgive Aarhus og København kontorernes kunder.
Om baggrunden for opkøbet siger adm.dir. i Konxion, Dennis Tranekær:
”Opkøbet skal ses som et led i vores strategi om at mestre alle digitale kompetencer under eet tag samt at være de dygtigste inden for vores felt. Når vi samtidig kan finde kompetencerne i det nordjyske, er det blot et ekstra plus. Et af de vigtigste parametre i nutidens marketing-miks er en onlinetilstedeværelse. Side 2 i en Google-søgning er bare ikke godt nok”.
Konxion har godt 30 medarbejdere.