Nyt bureau til klassiske engelske bilbrands

FiG

Importøren vil investere mere i Jaguar og Land Rover. Det skal lille dansk bureau sammen med norsk kæde hjælpe med.

På det seneste har det været fremme, at Nic Christiansen Gruppen, der bl.a. står for importen af de klassiske engelske bilbrands, Jaguar og Land Rover, nu vil gøre mere ud af mærkerne på nordisk niveau.

Det sker gennem British Car Import, og nu er der også koblet et bureau på opgaven.

Valget er faldet på Kyllebæk & Rosenstand, der bliver skandinavisk hub og som skal samarbejde med Media Bergen – sidstnævnte har en ejerandel i Rosenstand & Kyllebæk.

Valget er truffet efter en bureaurunde.

”Vi udvalgte og besøgte hen over sommeren tre skandinaviske bureaukæder, der alle har erfaring med bilmarkedsføring. Rosenstand & Kyllebæk viste sammen med Media Bergen fra første møde stor entusiasme og indsigt i vores to luksusbrands. Herunder hvad der kræves for at opfylde vores vækstambitioner med de nye modelprogrammer de kommende år,” siger Hanne Christensen, der er Nordic PR og Marketing Manager.

Hun siger videre:

“Samtidigt demonstrerede de et stærkt skandinavisk set up med tidlig involvering af repræsentanter fra Media Bergen bureauerne i Sverige og Norge. Det overbeviste os om, at vi udover kreativitet og strategisk sparring også vil få en problemfri hverdag baseret på skandinaviske værdier og forståelse.”

Hos Rosenstand & Kyllebæk konstaterer adm. dir. Søren Kyllebæk, at Jaguar og Land Rover samarbejdet er det første danske bidrag til den fælles pan-skandinaviske kundehåndtering.