Nyt logo skal profilere Arlas ejere

Peter Engholm
peter@bureaubiz.dk

Arla har selv udviklet en ny kampagne, der skal profilere navnet. Men man har fået bureauhjælp til et nyt logo.

Arla er et stort mejeri. Så stort, at størrelsen før har været hæmmende for imaget – særligt blandt hos danskere, der har svært ved at omfavne mastodonter.

Så er det lettere at omfavne en landmand. Og det er faktisk afsættet for en kampagne, som Arla har udviklet selv og netop lanceret: ”Mit mejeri” – inkl. et nyt logo: Ejet af landmænd. Selv kalder Arla det en profil-kampagne. 

Arla markedsfører sjældent sig selv, men derimod typisk sine produkter. Vi skal således mere end håndfuld år tilbage for at se et så rendyrket markedsføring af Arla-brandet.

”Den aktuelle kampagne er ikke et udtryk for, at brandet har det skidt. Arla-brandet og dets generelle omdømme har det fint. Men landmændene har det hårdt, fordi de globale mælkepriser er pressede,” siger Theis Brøgger, der er Arlas pressechef. Han tilføjer:


”Der har været fokus fra både forbrugere og kæder: Hvad kan vi gøre for at hjælpe landmændene? Derfor går vi ud og fortæller, at det er landmændene, der ejer mejeriet i fællesskab.”

At berette om ejerskabet i Arla er ifølge pressechefen nærliggende, fordi mange forbrugere ikke ved, at mejeriet er ejet af landmænd i ikke færre end syv lande.

”Og når vi taler med forbrugerne, reagerer mange positivt på netop dette ejerskab. Vi eksisterer for at skabe en god indtjening til landmænd og for at skabe gode produkter til forbrugerne. Det er en åbenlys fordel – og et konkurrenceparameter i Europa,” siger Theis Brøgger.

Arla har udviklet kampagnen in-house. Mejeriet har dog brugt designbureauet Identity Works i Stockholm til at udvikle logoet.

”Vi har ikke sat nogen tidshorisont på kampagnen. Vi fornemmer, at der er et behov for at fortælle om landmændene og ejerskabet, så det gør vi – både i annoncer og andre aktiviteter. Vi integrerer budskabet i vores kommunikation generelt,” siger Theis Brøgger.