Poul Mikkelsen til Brandhouse

Peter Engholm
25@mail.dk

Stifter af DDB – og brand strategisk direktør på bureauet – Poul Mikkelsen starter nu som Executive Director of Brand Development for Brandhouse Gruppen.

Lige før sommerferien sagde Poul Mikkelsen farvel til DDB. For 28 år siden blev Nielsen, Mikkelsen & Duus stiftet, og for 21 år siden blev bureauet så til DDB. Og de seneste 20 år har Poul Mikkelsen været den eneste tilbageværende af de oprindelige stiftere.

Nu tager han fat på en ny tørn – hos Brandhouse, hvor han – som Executive Director of Brand Development – skal være med til at udvikle brandplatforms og styrke ideen om “The Upgrading Company”, som er Brandhouses eget slogan.

Med Poul Mikkelsen fortsætter Brandhouse styrkelsen af bureauet, som inden for det seneste år har fået kreativ direktør Mikkel Elung Jensen fra O&M, direktør Anna Harboe fra Envision og direktør Lars Berntsen fra Republica på  medarbejderlisten.

“Med Poul får vi en erfaring og en kompetence, som tænker såvel i positionering som i salg, og det er det, vi gerne vil måles på. Poul har desuden ligesom Mikkel og Anna en stor erfaring fra FMCG siden, som sammen med vores store retailerfaring går op i en større enhed,” siger Stiig Helgens Binggeli, adm. direktør i Brandhouse..

“Jeg har længe gerne villet arbejde med Stiig og Brandhouse. Såvel deres mind-set som strukturen tilgodeser at kunderne får det bedste fra både generalisterne og de individuelle ekspertiser på strategi, design, digital og operationelt niveau,” siger Poul Mikkelsen.

Han tilføjer:

“Brandhouse er på vej det rigtige sted hen og har både viljen og evnerne, hvilket deres arbejde med XL-Byg, Netto, Imerco og Interflora tydeligt demonstrerer. Så det bliver et godt match.”