Communiqué skal – i samarbejde med sin internationale samarbejdspartner Edelman – stå for al ekstern kommunikation omkring verdens største Alzheimerskonference, der finder sted i København i næste måned.
Det er 7.000 eksperter, der mødes til konference i Bella Center i dagene 12. – 17. juli.
”Vi er utrolig stolte over, at vi sammen med vores Edelman-kolleger fra Chicago har fået til opgave at bistå Alzheimer’s Association med at håndtere al ekstern kommunikation i forbindelse med deres store konference i Danmark, så vi på den måde kan bidrage til at øge forståelsen for Alzheimers,”, siger adm. direktør i Communiqué, Michael Buksti.
Et af de budskaber, som pr-bureauet gerne vil have ud, er at det ikke nødvendigvis følger med alderdommen at blive ramt af sygdommen:
”På globalt plan rammes mindst 44 millioner mennesker af Alzheimers hvert år, og problemet er, at der endnu ikke er fundet en kur mod sygdommen. Derudover er Alzheimers forbundet med en række misforståelser, bl.a. viser en dugfrisk undersøgelse gennemført af Alzheimer’s Association, at to ud af fem danskere tror, at Alzheimers er en naturlig del af det at blive ældre, hvilket ikke er sandt”, siger Michael Buksti.